Chodidla: Vážné zdravotní neduhy, které se v některých fázích projevují na dolních končetinách

Stejně jako oči, ruce a nehty a pokožka i nohy vysílají signály, které nás upozorňují na zdravotní problémy, jež si možná ani neuvědomujeme. Zvýšená hladina cukru v krvi, špatný krevní oběh a různé nutriční nedostatky často způsobují příznaky na dolních končetinách, které by měl lékař okamžitě vyšetřit.

Cukrovka

Je velmi častým jevem, že k diagnóze cukrovky dochází po návštěvě lékaře v důsledku nepohodlí, které pacient pociťuje v nohou. Bolest, brnění a necitlivost v bérci jsou typickými příznaky cukrovky. Také na nohou mohou být boláky, které se hojí příliš dlouho. Všechny tyto symptomy jsou způsobeny vysokou hladinou cukru v krvi a neurologickým poškozením, k nimž dochází, pokud hladina cukru  není pod kontrolou.

Onemocnění periferních tepen

Onemocnění periferních tepen je porucha krevního oběhu charakterizovaná sníženým průtokem krve do dolních končetin. Špatný krevní oběh v nohách je často důsledkem hromadění tukových látek ve stěnách tepen (ateroskleróza). Mezi hlavní příznaky onemocnění periferních tepen patří snížený růst ochlupení od kotníků dolů, otlaky prstů na nohou a ztenčení kůže na spodní části chodidla. Také kůže na nohou může mít neobvyklý lesk.

Osteoporóza

Únavové zlomeniny na dolních končetinách, tedy drobné natržení kostí v noze, způsobují bolest při chůzi nebo fyzické zátěži, která však během klidu odezní. Zlomeniny svědčí pro osteoporózu, ale je možné, že za nimi mohou být i nutriční nedostatky nebo nekvalitní obuv.

Hluboká žilní trombóza

Hluboká žilní trombóza nastává, když se v jedné z žil umístěných hluboko v těle, zejména v nohou, vytvoří hustá krev (trombus). Mezi příznaky, které způsobuje, patří bolest a otoky nohou, zejména v oblasti kotníků. Hluboká žilní trombóza je velmi nebezpečná, protože pokud se sraženina oddělí a dostane se do plic, může způsobit plicní embolii.

Nedostatek železa

Když jsou nehty na nohou obzvlášť křehké, často to znamená nedostatek železa v těle. Pokud se neléčí rychle, může nedostatek železa způsobit vážné komplikace, jako jsou vývojové deficity, srdeční poruchy nebo problémy během těhotenství. Z jednoduchého vyšetření nehtů na nohou může lékař odhalit známky dysfunkce štítné žlázy nebo jiných endokrinních poruch.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com, Healthcentral.com