Skrytá nebezpečí v každé domácnosti. Věci, které běžně užíváme, ale jsou velkými nepřáteli našeho zdraví

Pamatujete si, jak vám rodiče říkali, že nemůžete sedět blízko televize, jinak si zkazíte oči? V devadesátých letech to byla možná nejnebezpečnější věc v domě. Ale teď, kam se podíváte, všechno v sobě nese skrytou hrozbu. Některé jsou opravdu zdraví nebezpečné.

Koberce

Koberce z přírodních tkanin se bohužel v moderních bytech moc nevyskytují, většina lidí kupuje podobné ze syntetických materiálů, což je podle odborníků celý lapač všemožných karcinogenů. Způsobují poškození nervových zakončení, halucinace a onemocnění dýchacích cest. Většina nových koberců je navíc ošetřena umělými barvivy a odstraňovači skvrn, které obsahují toxické chemikálie.

Nádoby na potraviny

Nádoby na potraviny samy o sobě nejsou nebezpečné, i když ftaláty nebo změkčovadla, ze kterých jsou vyrobeny, zdraví nepřidají. Ale pokud byly obaly vyrobeny ze styrenu nebo bisfenolu A, měli byste popřemýšlet, jestli je skutečně potřebujete. Faktem je, že bisfenol A začíná pronikat do jídla při ohřívání pokrmu v mikrovlnné troubě a jako každý škodlivý koncentrát se může stát osudným. Postupně se hromadí v těle. Přítomnost bisfenolu je na obalu označena číslem 7 v trojúhelníku a styrenu číslem 6 v trojúhelníku.

Teflonové nádobí

Při vysokých teplotách polytetrafluorethylen, látka, díky které teflon odpuzuje tuk a vodu, uvolňuje toxický plyn. Studie na zvířatech již ukázaly, že polytetrafluorethylen způsobuje rakovinu, poškození jater a autoimunitní poškození.

Sprchový závěs

Všimli jste si někdy zvláštní vůně nového sprchového závěsu? Ta je způsobena polyvinylchloridem, jenž může dráždit dýchací cesty, poškodit centrální nervový systém, játra a ledviny a také vyvolat nevolnost, bolesti hlavy a ztrátu koordinace. Látka je zvláště toxická, když se dostane do kontaktu s horkou vodou, může uvolňovat mnoho těkavých sloučenin, které se rychle usazují v našich plicích.

Houbičky na mytí nádobí

Houbičky na mytí nádobí jsou skutečným letoviskem, téměř Maledivy pro spoustu bakterií. Taková kuchyňská houbička na mytí nádobí může být 200 000krát špinavější než záchodové prkénko a obsahuje více než 362 druhů bakterií, které způsobují závažná infekční onemocnění. Až 77 % kuchyňských houbiček obsahuje koliformní bakterie, jež vedou k akutním střevním poruchám, a 18 % houbiček obsahuje stafylokokové bakterie. U dalších 88 % se týden po začátku užívání začnou množit houby a plísně.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Woman.ru