Věci, které byste nikdy neměli dělat ihned po konzumaci jídla

Jídlo dělá život snesitelnějším. Už dávno pryč jsou doby, kdy potrava sloužila jen k dodání energie a živin do těla. Dnes už je přijímání potravy společenskou záležitostí, při které se řeší ty nejzásadnější události a plány od svatby až po politická společenství. Pod vybranými delikatesami se prohýbají stoly, a potom už toužíme jen dát si šálek čaje, lahodný dezert, anebo se jen osprchovat a jít si lehnout, případně naopak na procházku. Máte ale tušení o tom, že některé činnosti nám po jídle vyloženě škodí? Prozradíme vám, které to jsou.

Jít si lehnout

První myšlenkou po vydatném jídle je upadnout do postele nebo do houpací sítě a dát si malého šlofíčka. Ve skutečnosti je tohle něco, co nám vyloženě nesvědčí. Spánek po těžkém jídle může vyvolat nadýmání, pálení žáhy a celkové nepohodlí. Podle vědeckých výzkumů může dokonce tento zvyk zvyšovat riziko mozkové mrtvice. Proto byste měli se spaním počkat alespoň 30 minut po jídle.

Vypít čaj

Látky obsažené v čaji podle nedávných výzkumů snižují schopnost vstřebávání železa z potravy do krve. To je důvod, proč byste se měli jeho pití zhruba hodinu před a po jídle vyhnout.

Jíst ovoce

Ovoce máme rádi, protože je sladké a plné vitaminů a minerálů. Měli byste ale vědět, kolik fruktózy který druh ovoce obsahuje. Podle odborníků na výživu může mít ovoce až trojnásobek kalorií než zelenina a konzumace většího množství než je 100 gramů může vést k přibývání na váze.

Jít na procházku

I když si mnoho lidí myslí, že procházka po jídle je dobrý nápad, poslední výzkumy ukázaly, že to není úplně pravda. Vědci z univerzity v Jižní Karolíně v USA tvrdí, že procházka po jídle je vhodná s odstupem zhruba 30 minut a neměla by být příliš náročná a trvat déle než 10 minut. Tím se vyhnete zažívacím potížím a pálení žáhy.

Osprchovat se

Po jídle se, prosím, nesprchujte. V tu chvíli tělo potřebuje velmi dobře prokrvit žaludeční tkáň, aby zvládla správně zpracovat a strávit veškerou potravu, kterou jsme mu dodali. Pakliže se ale jdete osprchovat, podpoříte tím prokrvení končetin, které potřebují krev k regulaci tělesné teploty. A v tu chvíli se „perou“ dva nároky na přítomnost krve, což může způsobit nepříjemné potíže s trávením.

Obrázky: Freepik