Každý z nás prošel složitým procesem dospívání, které je spojené se známou pubertou. Během ní mohou být mladí lidé vztahovační, bojovní, drzí a uzavření do sebe. To ovšem neznamená, že by vás nemilovali a neuznávali. Jaké záležitosti před vámi mohou potomci úmyslně skrývat?
Mladí lidé chtějí, aby se o ně rodiče více zajímali
I přesto, že váš pubertální potomek není příliš sdílný, zeptejte se ho, jaký měl den. Zřejmě to od vás očekává. Rodiče však takové otázky raději vzdají, když vidí očividný nezájem. Důležité je, nevzdávat se a zkoušet to zas a znova. Dotazujte se na nejlepší okamžik dne a zkuste navázat komunikaci. Ke svému dítěti se tak zase o kousek přiblížíte. Váš potomek musí cítit, že tu pro něj jste za každých okolností. Jedině tak se vám může svěřit se vším, co je těší i trápí.
Pubescenti obdivují rodiče, ale nedávají to najevo
Děti procházející pubertou vás obdivují, jen to nedávají najevo. Stydí se tyto pocity projevit, a tak se raději staví do opozice. Přemýšlejte nad tímto faktem a buďte svým potomkům co nejlepším vzorem. Nedělejte nic, co by je mohlo negativně ovlivnit. Možná to nevíte, ale chtějí být tak trochu jako vy. Nikdy vám to ovšem neprozradí.
Dospívající děti neví, proč jsou tak impulzivní
Odborníci tvrdí, že lidský mozek se vyvíjí až do 26 let. A jako poslední dozrává prefrontální lalok, který je zodpovědný za logické uvažování a zvládání složitých situací. Do této doby tak může mladý dospívající člověk natropit mnoho hloupostí, v kterých se ani on samotný nevyzná. Proto buďte shovívaví a svým dětem naslouchejte.
Freepik
Mladí lidé vycítí, když není něco v pořádku
Pokud si myslíte, že váš dospívající potomek nevidí, jak se s manželem nebo manželkou hádáte, jste na omylu. I přes veškeré snahy o skrývání problémů, je pubescent ohledně těchto změn velmi vnímavý. Mluvte tedy se svými dětmi o všem otevřeně a na rovinu. Také si to zaslouží. Alespoň se budou cítit důležitě a téměř dospěle.
Teenageři nechtějí umetat cestičky od rodičů
Rodiče mají přirozeně o své potomky obavy a chtějí pro ně jen to nejlepší. To ale není o tom, že jim budou umetat cestičky životem. Dospívající člověk nechce, aby za ním neustále rodič stál. Svůj neúspěch touží napravit úplně sám. Jedině tak se co nejvíce naučí. Mladý jedinec potřebuje primárně podpořit ve snaze něco dokázat, nikoliv vodit „za ručičku“. Tím způsobem z vašeho dítěte vyroste sebevědomý a nezávislý dospělý.
Freepik
Dospívající prožívají jiné problémy
Každá doba je jiná. Proto vaši potomkové budou prožívat velmi odlišné problémy, než které jste měli vy v jejich věku. Nesnažte se tedy sami sebe do svých dětí promítat. Jsou to jiné osobnosti, s odlišnými zájmy a směřováním. Raději dětem naslouchejte a podpořte je v jejich konání. Snažte se jim porozumět, oni vám to jistě rádi vrátí.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Rd.com