Vědci z Univerzity ve Virginii v USA vytvořili krevní test umožňující předvídat závažnost průběhu onemocnění COVID-19 u pacientů z rizikových skupin. Díky tomu jsou lékaři schopni včas určit, zda konkrétní pacient vykazuje riziko vzniku potřeby léčit nákazu anebo dokonce bude nutné připojit je na umělou plicní ventilaci. Veškeré potřebné informace jsou schopni zjistit v laboratoři za pomoci jediného krevního vzorku.
Specifický protein se objevuje u pacientů s těžkým průběhem
Analýza vzorků krve odebrané pacientům 48 hodin poté, co jim byla diagnostikována přítomnost viru SARS-CoV-2 v těle či poté, co pacient nastoupil do nemocnice prokázala možnost srovnání hladiny proteinu cytokinu, která byla zásadní pro identifikaci budoucích závažných případů průběhu nemoci. Tento protein produkuje imunitní systém a díky tomu jsou lékaři schopni usoudit na způsob, jakým nemoc u pacienta postupuje.
Různé druhy cytokinů působí v těle podobným způsobem, jaký lékaři už v minulosti identifikovali v případě zánětlivých reakcí těla, jako jsou například alergie, v jejichž případě se hovoří o tzv. „cytokinovém dešti“. V případě COVID-19 upoutalo pozornost vědců uvolňování velkých koncentrací specifických druhů cytokinů, podle jejichž druhu se dalo zjistit, která z komplikací se u konkrétního pacienta objeví.
Složení imunitního proteinu pomůže osvětlit závažný průběh
V případě pacientů, kteří následně potřebovali připojení na umělou plicní ventilaci, jejich tělo uvolnilo vedle cytokinů druhu IL-7 a bFGF také vysoké hladiny cytokinu IL-13, který se objevuje u všech pacientů, u kterých vznikne nutnost připojení na umělé respirátory.
Vysoké hladiny cytokinů měly podle testů také pacienti, kteří měli vysokou hladinu cukru v krvi. Objevení této předzánětlivé reakce tak může lékařům pomoci vysvětlit, proč jsou lidé trpící cukrovkou spojováni s nejhoršími stavy v průběhu onemocnění COVID-19, kdy se imunitní systém těla doslova zblázní a reaguje na infekci tak agresivně, že začne poškozovat samo sebe.
Obrázky: ShutterStock