Zdá se, že oči kromě toho, že jsou zrcadlem duše, jsou také oknem do srdce, do něhož mohou vědci nakukovat, aby odhalili případné narušení jeho funkce a zdali není tento vzácný orgán v ohrožení. Revoluční metodu pro včasnou diagnózu kardiovaskulárních onemocnění vyvinuli vědci z University of Leeds, kteří se řídí umělou inteligencí a využívají oči jako prostředek k získání více informací o stavu srdce.
Kardiovaskulární onemocnění sítnice
Tento systém dokáže analyzovat skeny sítnice provedené během rutinní návštěvy oftalmologa a dokáže identifikovat pacienty, kteří se nacházejí ve vysokém riziku útoku srdečního infarktu. Existují také důkazy o kardiovaskulárním onemocnění sítnice, které se pozná podle změn jejích drobných krevních cév.
Využití umělé inteligence
Vědci také zjistili, že systém umělé inteligence využívající prediktivní algoritmy, měl přesnost mezi 70% a 80% a mohl by být použit jako mechanismus pro určení kardiovaskulárního zdraví. Konkrétně tým odborníků analyzoval skeny sítnice a srdce u více než 5 000 lidí. Systém umělé inteligence identifikoval vzájemný vztah mezi patologií sítnice a změnami v pacientově srdci.
Určení rizika o rok dříve
Kombinací údajů o velikosti levé komory a stavu sítnice by pak tato technologie mohla s relativní přesností předpovědět riziko srdečního infarktu v průběhu příštích 12 měsíců.
Shutterstock
Běžná kontrola očí odhalí více
V současnosti lze podrobnosti o velikosti a účinnosti čerpání levé komory pacienta určit pouze pomocí diagnostických testů, jako je echokardiografie nebo magnetická rezonance, jež jsou pro pacienta zatím nejpřesnější. Tato technika by mohla způsobit revoluci ve screeningu srdečních chorob. Skenování sítnice je relativně levné a běžně ho využívá mnoho oftalmologů. V důsledku běžné kontroly zraku by mohli být pacienti s vysokým rizikem onemocnění srdce okamžitě posláni na jeho vyšetření.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Studyfinds.org