Vědci zjistili, jak detekovat rakovinu z krve až čtyři roky před jejím vypuknutím

Krevní testy jsou skvělým ukazatelem zdravotního stavu člověka. Vědci zjišťují stále více diagnostických možností, které nám lidská krev přináší. Nyní odborníci zjistili, že díky krevním testům je možné odhalit i nadcházející rakovinu, která se chystá v organismu vypuknout. A to s obrovským předstihem. Lékaři dokáží rakovinu diagnostikovat až čtyři roky předtím, než bujení doopravdy vypukne. Existuje tak velmi velký manipulační prostor, kdy je možné vzniku nemoci předejít.

Číňané umí zjistit z krve až pět typů rakoviny

Podle výsledků zveřejněných v časopise Nature Communiactions koncem července 2020 vyvinuli čínští vědci krevní test s názvem PanSeer, s jehož pomocí byli schopni detekovat rakovinu až u 95 procent jedinců, kteří netrpěli žádnými příznaky, avšak u nichž byla v pozdějších letech diagnostikována rakovina. Tuto predikci byli schopni provést až čtyři roky před nástupem příznaků a před získáním konvenční diagnózy. Odhalit přitom byli schopní rakovinu žaludku, střev a konečníku, jater, plic i jícnu.

Tato studie není první, která uvádí pozitivní výsledky krevních testů při včasném odhalování onkologických onemocnění. Také schopnost diagnózy rakoviny mnoho let před vypuknutím příznaků již bylo dříve několika studiemi prokázáno.

Tumor objeví screening DNA a umělá inteligence

Během současného testu vědci provedli screening specifických oblastí sekvence DNA z krevní plazmy, v níž hledali indikátory objevující se v genetické informaci rakovinných buněk. S pomocí umělé inteligence pak vyvinuli systém, který je schopný na základě analýzy DNA určit případné ovlivnění nádorovým bujením.

K testování vědci použili vzorky krevní plazmy odebrané lidem mezi lety 2007 a 2014. Použili vzorky 414 lidí, kteří rakovinou netrpěli nikdy, nebo alespoň do pěti let od odebrání vzorků, a 191 vzorků těch, u nichž se rakovina v příštích letech objevila. Tato data sloužila jako vzorová informace pro umělou inteligenci, která na jejich základě dokázala odhalit rakovinu ve více než 90 procentech případů.

Obrázky: Freepik