Vakcína proti tuberkulóze možná bude fungovat i proti koronaviru

Brazilští vědci zahajují testování vakcíny BCG, která se nyní běžně podává novorozencům proti tuberkulóze. Podle výzkumníků by mohla tato vakcína pomáhat i proti jiným respiračním chorobám. To by mohlo velmi pomoci zemi, která je už po mnoho měsíců jednou z nejzasaženějších území epidemií nového koronaviru.

Populace proočkované BCG mají méně případů se závažným průběhem covid-19

Brazilský infektolog Julio Croda, který pracuje pro Nadaci Oswalda Cruze, vysvětlil, že iniciativa k výzkumu této očkovací látky přišla z Univerzity v Melbourne v Austrálii a má být založena na dřívějších studiích, které prokazují pozitivní účinky vakcíny BCG (Bacilo Calmette-Guérin), která podle výsledků testování generuje silnou imunitní odpověď nejen proti tuberkulóze, ale i proti jiným respiračním chorobám.

Croda také poukázal na studie, ze kterých vyplývá, že oblasti s větší proočkovaností populace zmiňovanou vakcínou vykazují méně úmrtí v důsledku COVID-19 na 100 tisíc obyvatel. Všechny tyto faktory motivovaly iniciaci specializovaných testů vakcíny směřujících k pochopení, zda je tato látka při opětovné aplikaci minimalizovat šanci na rozvoj závažných důsledků infekce SARS-CoV-2.

„Cílem je, abychom měli ochranu proti COVID-19, zejména pokud jde o jeho nejzávažnější důsledky, kterými jsou hospitalizace na jednotce intenzivní péče a následná smrt. Snažíme se zjistit, zda BCG může pomoci se tomuto závažnému průběhu vyhnout,“ uvedl výzkumník, který v současnosti navrhuje provést test s 10 tisíci lidmi z různých částí světa i na území Brazílie.

Zamořená Brazílie hledá způsoby, jak se ochránit

Kromě testování již existujících vakcín pracují brazilští vědci v laboratořích i na své vlastní variantě vakcíny specializované proti koronaviru typu SARS-CoV-2 a pomoc hledají i v zahraničí. Zdejší vládní špičky vyjádřily svůj zájem i o novou ruskou vakcínu Sputnik V, o jejíž registraci nadšeně informoval počátkem srpna i prezident Vladimir Putin a o jejímž vývoji a testování se dosud s pochybami diskutuje.

Brazílie je už po několik měsíců jednou ze zemí, na kterou pandemie koronaviru dopadla velmi tvrdě a dosud není schopná její výskyt v populaci eliminovat. Dosud tato země registruje více než čtyři miliony nakažených lidí, z nichž téměř 127 tisíc lidí v důsledku nákazy zemřelo. To ji řadí na druhé místo na světě v počtu úmrtí na toto nové onemocnění. Zdejší vláda tak doufá, že s pomocí některé z nových či staronových vakcín se jí podaří svůj národ před koronavirem zachránit a dostat jeho šíření postupně pod svou kontrolu.

Obrázky: Pixabay