Věnujte pozornost barvě menstruační krve, může leccos prozradit o vašem zdraví

Menstruace pro většinu žen představuje jen pravidelnou zátěž, obzvláště tehdy, je-li doprovázena bolestivými stavy. V některých případech může znamenat také omezení oblíbených aktivit, jako jsou například vodní sporty a podobně.

Zdaleka ne každá žena ví, že by v tomto období měla věnovat pozornost také barvě menstruační krve. Ta totiž v sobě může nést signály toho, že něco není v pořádku, a v některých případech bude dokonce nutné obrátit se i na lékaře. Pokud si budete nějakého problému vědoma, je vždy lepší váš stav s lékařem konzultovat, protože se tak může včas zabránit například rozvoji nějakého onemocnění.

Jasně červená

Jasně červená barva je typickou barvou krve a pokud je tomu tak i ve vašem případě, je to signál toho, že jste v pořádku. Jedině pokud se vám zdá, že je krev výrazně červenější než obvykle, měla byste se poradit s lékařem, protože to může indikovat snížení hladiny estrogenu. To může někdy následovat například po dietě, ale může mít i jiné příčiny.

Černohnědá

Pokud v menstruační krvi převládá hnědé, načernalé nebo černohnědé zabarvení, není důvod k obavám nebo dokonce k panice. Nejedná se o příznak nějakého problému, ale o běžnou záležitost, protože toto zabarvení je typické pro starší krev, která již necirkuluje a v důsledku toho tmavne.

Tmavě červená

Tmavě červená barva se vyskytuje poměrně běžně tehdy, kdy je cyklus ve své vrcholné fázi a krvácení je nejsilnější. Pokud však intenzita krvácení neslábne a barva je stále tmavá, mohou za tím být různé příčiny, zejména zvýšená hladina estrogenu.

Oranžově červená

Pokud je toto zabarvení doprovázeno také zápachem, může se jednat o vaginální infekci. V takovém případě je potřeba vyhledat lékaře, který zvolí potřebný další postup.

Růžově červená

Pokud je toto zabarvení na začátku cyklu, není důvod k obavám, protože je to poměrně běžné. Pokud se krvácení s touto barvou krve objeví sice relativně v předpokládaném čase, ale trvá atypicky krátce, může to být také známka gravidity, která sebou automaticky nepřináší ihned zastavení menstruace.

Šedá

Pokud se vám zdá krev být našedlá nebo šedá, je třeba zpozornět, protože příčinou by mohla být infekce a pokud jste těhotná, tak dokonce i potrat. Je tedy nutné co nejdříve navštívit lékaře.

Obrázky: Freepik