Veterán se po letech setkal se služebním psem, který mu ve válce zachránil život

Vojenští psovodi a jejich psi to nemají snadné. Dlouhá léta spolupracují a vzájemně na nich závisí život jejich parťáka. Po odchodu psovoda z armády však jeho pes zůstává a dostává se do rukou jeho následovníka, což ani pro páníčka ani pro psa není vůbec snadná situace. Štábní seržant Tom Hansen, jehož psí parťačka odhalovala sklady munice a výbušniny, se s ním po dlouhých letech ale znovu setkala, aby po výslužbě žili šťastně bok po boku. K tomu jim pomohla patriotka a milovnice psů, která zasvětila svůj život nacházení prvního psovoda armádních psů, s nimiž je pak na vlastní náklady znovu spojuje.

Taliban na psa vypsal odměnu

Tom Hansen sloužil v americké armádě jako psovod. Dvakrát byl během své kariéry vyslán na misi do Afghánistánu a jednou do Iráku. Jakožto člen speciálních sil měl vždy po svém boku svou psí společnici, fenku zlatého retrívra jménem Princezna Taylor, které však obvykle říkal jen „Tay-Tay“. Fenka byla speciálně vycvičená pro vyhledávání munice, výbušnin, zbraní a vozidel a nejednou svému pánovi i jeho týmu zachránila život.

Jednou během afghánské mise vyčenichala Taylor výbušniny, o jejichž přítomnosti neměli vojáci ani potuchy a v opačném případě by nejspíš padli své nevědomosti za oběť. Tay-Tay se ale nedala obelstít, a když se rozzlobeně rozštěkala na zděnou ohradu, vojáci se bez meškání podívali dovnitř. Ke svému údivu našli stovky kilogramů domácí výbušniny.

Princezna Taylor se zlatou srstí tak zachránila život nejen Hansenovi, ale i celé jeho jedenáctičlenné jednotce. Ve své práci byla tak dobrá, že teroristická organizace Taliban dokonce vypsal odměnu na její hlavu. Štěstí ale psa ani jeho pána neopustilo, a tak se oba dva v pořádku a bez újmy vrátili z mise domů.

„Mám velké štěstí, že jsem se vrátil se všemi končetinami a za to jí děkuji,“ vyjádřil se o schopnostech své psí spolubojovnice Tom Hansen. „Jen díky ní jsem se vrátil zpátky živý,“ dodal.

Po letech se ve výslužbě znovu shledali

Dojemný příběh ale happyendem neskončil. Nebo aspoň zpočátku. V roce 2014 se Tom Hansen rozhodl armádu opustit, ale jeho psí společnice byla natolik schopná a cenná, že nemohla odejít s ním a dostal ji na starosti nový psovod. Taylor proto musela zůstat ve službě i bez Hansena. I přes své rozrušení a smutek ale veterán věděl, že se jednoho dne znovu sejdou. Po odchodu psa do důchodu ho totiž obvykle dostane jeho první psovod.

Po dvou letech se s Princeznou Taylor také znovu shledali, a to díky ženě, která si zvolila své poslání svádět dohromady bývalé vojenské psy s jejich prvními páníčky.

Vrací vojenské psy k jejich psovodům

Bývalá letuška United Airlines Molli Oliver se dala na nelehkou dráhu. Vrací vojenské psy jejich původním psovodům, a to na své vlastní náklady. Když je potřeba, nemá problém přeletět se psem půl světa. Všechno to ale dělá z lásky a vděčnosti.

„Miluji psy a miluji svou armádu, která se celý život starala o mou svobodu. Je to tedy kombinace výhod pro obě strany,“ komentovala svou činnost Molli, která se pro Toma Hansena a Princeznu Taylor stala součástí jejich rodiny.

„To, co pro mě a Taylor Molli udělala, bylo úžasné! Nemohl jsem jí dostatečně poděkovat za to, že nás znovu spojila,“ nešetří nadšením vojenský veterán Tom Hansen.

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Mypositiveoutlooks.com