Malý ledvinový kámen může způsobit nesnesitelná muka. Nenechte se ovládnout bolestí a rozpoznejte je včas

Bolesti břicha nejsou nic příjemného, ale když bolest začne být nesnesitelná a vy ani nedokážete najít pohodlnou polohu vsedě nebo vleže, může se jednat o daleko víc než podrážděný žaludek nebo špatné trávení.

Statistiky říkají, že 10 až 15 procent populace během svého života zažije ledvinové kameny. Co to vůbec je? Jedná se o malé tvrdé minerální usazeniny, které mohou být velmi bolestivé. Nejohroženější skupinou jsou muži ve věku 40 až 60 let.

Náhlá a silná bolest

Dospělí jsou často diagnostikováni s ledvinovými kameny poté, co navštíví svého praktického lékaře kvůli náhlým silným bolestem břicha nebo zad. Tato náhlá a silná bolest v břicha nebo jedné strany zad je jedním z klasických příznaků ledvinových kamenů.

Bolest spojená s ledvinovými kameny se často objevuje nečekaně a je někdy popisována jako nesnesitelná – ženy ji dokonce přirovnávají k bolestem, které zažívají při porodu.

Míra bolesti

Právě míra bolesti pomáhá odlišit bolest spojenou s ledvinovými kameny od klasické bolesti žaludku nebo namožených zad. Bolest spojená s ledvinovými kameny může být někdy zaměňována s bolestmi zad, ale ve skutečnosti je tam zásadní rozdíl. Bolest při ledvinových kamenech se většinou pohybuje směrem dolů, a navíc není vázána na váš pohyb či polohu. Zatímco záda vás při odpočinku nebolí, ledvinové kameny bolí pořád. Typické je také to, že bolest při ledvinových kamenech je většinou soustředěna na jednu stranu.

Krev v moči

Dalším možným varovným signálem ledvinových kamenů je zjištění krve v moči. K tomu dochází u většiny pacientů s ledvinovými kameny. Krev v moči je abnormální stav a měli byste se nechat akutně vyšetřit, pokud si všimnete tohoto příznaku.

Další varovné příznaky

Zatímco náhlé a silné bolesti žaludku nebo zad a krev v moči mohou být klíčovými indikátory ledvinových kamenů, existují i další varovné příznaky, které by pacienti neměli přehlížet:

  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Pocení
  • Bledost

Některé typy ledvinových kamenů mohou také způsobit infekce, které vedou k horečkám. Když dojde k ucpání ledviny, může vzniknout akutní zánět, který je nutné neodkladně řešit.

Jak jsou diagnostikovány a léčeny ledvinové kameny

Ledvinové kameny lze diagnostikovat pomocí rentgenového vyšetření, ultrazvuku nebo dalších metod lékařského skenování. Problém je většinou objeven tehdy, když se člověk dostaví řešit náhlou příčinu jeho bolesti. Jakmile jsou ledvinové kameny správně diagnostikovány, může se léčba zaměřit přímo na ně, což vede k významné úlevě od nepříjemných projevů.

Některé ledvinové kameny však vyžadují chirurgický zákrok k jejich odstranění. Lékaři někdy předepisují léky buď na zvládnutí bolesti spojené s ledvinovými kameny, nebo na pomoc při průchodu kamene močovými cestami. Pokud je kámen malý, je velká šance, že se z těla dostane pryč sám.

Jak zabránit ledvinovým kamenům

Jedním ze způsobů, jak mohou lidé zabránit rozvoji ledvinových kamenů, je pít dostatek vody, protože dehydratace je považována za jednu z hlavních příčin. Voda pomáhá ředit látky v moči, které vedou k ledvinovým kamenům.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com