Většina lidí se sprchuje každý den. Co se ale stane s tělem, když se pár dní neumyjeme

Každodenní tělesná hygiena je symbolem moderní společnosti a většina lidí si bez pravidelného sprchování po náročném dni vůbec nedokáže svůj život představit. Občas se ale stane, že i ten nejzarytější vyznavač hygieny přijde domů natolik unavený, že na sprchu už nezbývá čas ani nálada. V tom případě se nic moc neděje. Pokud se to však stane dva dny nebo více po sobě, je načase se nad tím zamyslet.

Bakterie způsobují zápach i infekce

Vynechání pravidelné denní sprchy dva dny po sobě má na stav těla řadu nepříjemných dopadů, přičemž množení a působení bakterií je jen jedním z nich.

Na povrchu lidského těla žije asi tisíc různých druhů bakterií. Většina z nich je neškodná, nicméně existují i takové, které by nám mohly uškodit. Dokud tyto bakterie zůstávají mimo tělo, tedy jen na jeho povrchu, je jejich nositel v bezpečí. Pakliže se ale přemnoží, mohou se do těla dostat prostřednictvím očí, nosu nebo úst a způsobit tak infekci. A tomu může zabránit právě mýdlo a pravidelná tělesná hygiena. Tím nejmenším problémem, který přemnožené bakterie způsobují, je ale tělesný zápach.

Hygiena zlepšuje zdraví pokožky

Na dostatečnou frekvenci hygieny by měli dbát zejména ti lidé, kteří fyzicky pracují, případně podstupují náročný trénink nebo cvičí. Zvýšená tvorba potu totiž vytváří pro bakterie a jejich množení velmi příznivé prostředí. Nahromaděný tuk na pokožce totiž slouží jako jejich potrava. Kromě toho dlouhodobý styk pokožky s propoceným a mokrým oblečením způsobuje na jejím povrchu drobné odřeniny a poškození, která představují vstupní bránu pro bakteriální a plísňové infekce.

Jestliže tedy potřebujete i po tréninku z časových či jiných důvodů vynechat sprchu, nezapomeňte se alespoň převléknout do čistého a suchého. Kromě toho je vhodné udržet v čistotě alespoň podpaží, oblast obličeje a také třísla. To jsou místa která jsou pro hromadění bakterií obzvláště náchylná.

Všeho moc škodí

Na závěr však považujeme za vhodné zdůraznit fakt, že nejen dlouhodobý nedostatek, ale i pravidelná přemíra hygieny se může ukázat jako zdraví škodlivá. Pakliže to s hygienou přeháníte a ve sprše trávíte čas i několikrát za den, odrazí se to na nedostatečném pokrytí pokožky přirozeným mastným filmem, který ji chrání a vyživuje. To se pak projeví formou suché a popraskané pokožky, která je opět náchylná ke vzniku zranění a zpřístupňuje tak vaše tělo nežádoucím patogenům. Dbejte proto sice na správnou hygienu, která ale nebude překračovat meze. Jen tak zůstanete zdraví a krásní.

Obrázky: Freepik