První nealkoholická piva chutnala příšerně, se skutečným pivem se nedala vůbec srovnávat, takže vás ani nenapadlo si ho vybrat, pokud to nebylo nezbytně nutné, například v případě těhotenství nebo jste museli řídit. Ty současné už ale chutnají celkem dobře, jsou plnohodnotnou náhražkou alkoholických piv, takže stále více lidí je pije nejen kvůli tomu, že by museli, ale že jim jednoduše chutnají nebo chtějí dbát na své zdraví. Otázka však zní, zdali je nealkoholické pivo skutečně zdravější než alkoholické?
Výroba nealkoholického piva?
Nejprve si ujasněme, jak se nealkoholické pivo vyrábí. Kdysi dávno se vyvařila značná část lihu vzniklého při jeho kvašení. Spolu s alkoholem se tak ztrácely různé chuťové látky a chuť nealkoholického piva nebyla ani srovnatelná se skutečným pivem. K dobré chuti nepřispělo ani zamezení fermentace, pro lepší chuť se přidával kukuřičný sirup. Dnes se používají jiné technologie, takzvaný proces reverzní osmózy, takže konečný výsledek již připomíná pivo.
Vliv konzumace nealkoholického piva
Primárním zdravotním přínosem nealkoholického piva je, že jej lze použít ke snížení spotřeby alkoholu. Ovšem to, že je zdravější, však neznamená, že jej můžete bezmyšlenkovitě pít jako vodu. Nutriční hodnota většiny verzí je extrémně nízká, a i když je pravda, že obsahují méně kalorií, mají vysoký obsah sacharidů, asi jako skutečné pivo. Velkou výhodou konzumace nealkoholického piva je, že zatímco u skutečného piva nejsou ingredience uvedeny, zde ano, takže přesně víte, co pijete.
Podle výzkumů účinně pomáhá tělu při regeneraci po cvičení, působí protizánětlivě, a dokonce může pomoci s rekonvalescencí při nachlazení. Nemělo by se však zapomínat na jeho minimální obsah alkoholu, proto se najdou odborníci, podle nichž by jeho konzumaci měly těhotné ženy zvážit. Jiní tvrdí, že problém piva bez alkoholu je v tom, že obal, vůně a chuť mohou způsobit, že zotavující se alkoholik začne toužit po skutečném pivu.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: bbcgoodfood.com