Chilli papričky, wasabi, kajenský pepř aneb čím pikantnější, tím lepší. Jste milovníky kořeněných, pálivých jídel? Pokud ano, přečtěte si něco o jejich vlivu na vaše chuťové pohárky. Je pikantní jídlo pro naše tělo zdravé nebo spíše naši chuť narušuje ?
Za všechno může kapsaicin
Kapsaicin je látka, díky které jsou chilli papričky tolik pálivé. Stimuluje receptory na jazyku, jež zaznamenávají pálivost. Jelikož si váš mozek myslí, že vaše ústa hoří, cítíte se tak. Kapsaicin se ale také používá jako lék proti bolesti již několik let. Najdete jej mimo jiné v krémech proti bolesti svalů, pomáhá rychleji spalovat tuky a při dietě například chilli papričky působí jako prevence jo-jo efektu.
Vliv kořeněného jídla na chuť
Vědecké poznatky o účinku kořeněného jídla na chuťové pohárky jsou velmi omezené. Obecně se říká, že kořeněná jídla nezpůsobují žádné trvalé poškození chuti na jazyku, pálivé jídlo však může dočasně snížit citlivost chuťových pohárků. Například, dáte-li si po pikantním jídle něco sladkého, je to zbytečné, neucítíte to. Tento efekt je však pouze dočasný. Navíc, jste-li skutečnými milovníky pálivého jídla, vaše tolerance ke kořeněným pokrmům se zvyšuje. Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by pikantní jídla skutečně trvale narušovala chuť.
Jak uhasit pálivost v ústech?
Zpravidla saháme po sklenici vody, ale ta vám nepomůže. Kapsaicin, látka způsobující pocit pálení, se ve vodě špatně rozpouští. Pijte tedy raději mléko nebo alkohol, tím uhasíte oheň v puse. Dobrým nápadem je také sníst malé množství jogurtu; neutralizuje chuť. V arabských zemích se tato technika používá běžně.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl