Vše, co potřebujete vědět o infekci žil, od příznaků až po léčbu

V těle jsou povrchové a hluboké žíly. Když se krevní sraženina vytvoří v povrchové žíle, může dojít k žilní infekci. V tomto případě není výskyt sraženiny v důsledku poranění. Existuje spousta různých příčin, které mohou vést k tomuto stavu, například křečové žíly na noze, operace nebo infuzní terapie. Riziko je také vyšší u jedinců s cukrovkou, obezitou nebo u osob upoutaných na lůžko.

Příznaky infekce žil

Zánět žíly poznáte podle následujících symptomů:

  • Silný, tuhý pruh na noze nebo na paži
  • Zarudlý, bolestivý otok kolem tohoto pruhu
  • Skvrna o velikosti několika centimetrů
  • Místo je teplé

Trombóza

Další příznak infekce žil. V některých případech může sraženina putovat dále z povrchové žíly do hluboké. V takovém případě se bavíme o trombóze. V tuto chvíli vždy kontaktujte lékaře.

Co dělat v případě žilní infekce?

Pokut trpíte infekcí žil, můžete pokračovat v pohybu. Není třeba odpočívat. Ve většině případů zánět sám zmizí během několika týdnů. Přikládejte na postižené místo studené obklady, bude příjemné, když jej ochladíte. Pokud se infekce žil vrátí, pak kontaktujte svého lékaře. Stejně tak, ucítíte-li, že se zadýcháváte, bolí vás na hrudi nebo kašlete hlen s krví.

Léčba

Pokud se zmíněné příznaky šíří od kolene výše nebo jsou  otok či skvrna větší než 5 cm, je možné, že budete potřebovat léky na ředění krve. Promluvte si o problému se svým lékařem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thuisarts.nl