Všichni známe příznaky, na které jsme si museli dávat pozor od začátku pandemie. Jak ale poznat, že jsme nakaženi mutací Delta?

Pandemie Covid-19 bohužel ještě nemizí, i když s ní již bojujeme rok a půl. Mutace Delta přinesla nejen čtvrtou vlnu pandemie, ale také nová data. Odborníci upozorňují, že tato mutace má trochu jiné příznaky, které již nejsou tak běžné, a proto ji mnohem lépe můžete rozpoznat, nechat se otestovat a uzavřít se do karantény, abyste nenakazili mnoho dalších lidí kolem sebe.

Delta je intenzivnější, rychlejší a vážnější

Podle odborníků je Delta o 55 až 90 procent nakažlivější než všechny předchozí formy nemoci. Stejně tak se rychleji a intenzivněji projevují  příznaky onemocnění. Pacienti mají navíc vyšší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici, pokud se tímto kmenem nakazí. Studie naznačují, že je tato pravděpodobnost až dvakrát vyšší než dřív.

Jiné příznaky

Příznaky se také trochu liší od těch, které známe od předchozích druhů koronaviru. Nejčastější jsou bolesti hlavy, bolesti krku, rýma a zánět spojivek nebo horečka. Kašel již není hlášen v takovém množství jako dřív. Ztráta čichu (anosmie) již také nepatří mezi 10 nejčastějších příznaků koronaviru, jak tomu bylo ještě před několika měsíci.

Jak se chránit

Očkování bylo, je a vždy bude nejlepší ochranou. Pokud ještě nejste naočkovaní, měli byste tak učinit co nejdříve. Podle odborných údajů dvě dívky vakcíny Pfizer-BioNTech přináší 79 procentní ochranu před infekcí kmenem Delta. Zároveň hodně snižují potřebu hospitalizace, a to o celých 96 procent, pokud se plně očkovaný jedinec nakazí novým typem koronaviru.

Nezapomínejte na správnou hygienu

Zapomínat bychom ovšem neměli ani na dodržování hygieny. Stále si myjte ruce vždy, když přijdete z obchodu nebo z práce. Dezinfikujte povrchy v domácnosti, které nejvíce používáte a pochopitelně nesmíte zapomínat ani na nošení roušky nebo respirátoru na veřejnosti. Jakmile jdete mezi větší množství lidí, vezměte si alespoň látkovou roušku, a to i na ulici. Do obchodu stále platí nutnost nosit respirátory, takže zde jste stále chráněni.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Iatropedia.gr