Kdyby nebylo znečištění chemikáliemi, nebylo by co čistit. Potravinářská aditiva, škodlivé emise ve vzduchu a dokonce i chemikálie ve sprchových gelech a další kosmetice však zanáší naše tělo nadbytečnými a škodlivými látkami, které vážným způsobem ovlivňují naše tělesné zdraví a kromě jiného i schopnost organismu detoxikovat se. Toxiny se tak usazují v různých tkáních vnitřních orgánů, jako jsou játra, ledviny či střeva. Naštěstí i na tuto situaci příroda myslela a zajistila způsob, jakým můžeme očistnou schopnost těla podpořit.
Očista střev posiluje tělo, ale nesmí být moc radikální
Pravidelná očista těla je skvělý způsob, jak zbavit své tělo látek, které nejenže nepotřebuje, ale navíc mu i škodí. Zejména pak tlusté střevo je většinou zaneseno nejvíce a potřebuje tak i nejvyšší péči. Díky tomu se zlepší celkové fungování našeho organismu. Posílí se imunitní systém, vlasy a pleť začnou znovu zářit a můžeme se zbavit i nějakého toho kilogramu navíc.
Na internetu je dostupná celá řada návodů, jak vyčistit svá střeva, počínaje změnou jídelníčku přes potravinové doplňky až po různé druhy klystýrů. Lékaři ale před invazivními způsoby očisty varují, protože v rukou nezkušených laiků mohou nadělat více škody než užitku. Proto při očistě střev vsaďte na jemné a přírodní metody, které nebudou vaše tělo zbytečně zatěžovat a stresovat.
Zdravá strava, pohyb a pitný režim
Ke zdravým a čistým střevům obvykle stačí dodržovat několik jednoduchých zásad, které prospějí celému organismu. Jedna z nich se týká stravování. Různé detoxikační návody doporučují vyřadit z jídelníčku maso, mléčné výrobky a veškerý lepek. To je sice možné, nicméně v zájmu pestrého stravování a vyváženému příjmu nutričních látek to není úplně nejlepší způsob, který lze zvolit. Vhodnější je držet se zlatého pravidla „všeho s mírou“. V případě masa a mléka je dobré držet se produktů z ověřených zdrojů a vyhnout se komerčním výrobkům, které bývají velmi často plné antibiotik a jiných toxických látek. Na mase a mléce od farmářů ale není nic, co by mělo našemu organismu škodit, ba právě naopak.
V případě obilných výrobků je rovněž dobré dodržovat určitou střídmost a neměli byste se spoléhat na přežité pravidlo, že obiloviny by měly tvořit základnu našeho jídelníčku. Naopak, tuto základnu by měla tvořit čerstvá zelenina a ovoce, v ideálním případě rovněž z ověřeného zdroje a bez chemikálií. Ale i běžně dostupné plodiny z obchodů jsou lepší než nic.
Vedle stravy hraje důležitou roli také dostatečný pitný režim, který střeva i celý organismus řádně propláchne a podílí se na vyplavování škodlivých látek močí a potem. Veškerý očistný mechanismus je pak podporován dostatečným množstvím pohybu, protože v nepohybujícím se těle se nepohybují ani střeva, která by se tak zbavovala odpadních látek.
Obrázky: Freepik