Příčiny a příznaky hluboké žilní trombózy. Odkud se berou krevní sraženiny

Hluboká žilní trombóza vzniká tvorbou krevních sraženin v hlubokých žílách, nejčastěji v dolních končetinách.  Postoupí-li krevní sraženina dále do těla nebo pokud praskne, může zapříčinit plicní embolii s fatálními následky. Podívejte se s námi, jaké příčiny mohou dát vzniknout hluboké žilní trombóze a jaké jsou její příznaky.

Příčiny hluboké žilní trombózy

Poškození cévní stěny – uvolňuje značné množství faktoru srážlivosti ze stěny krevních cév a způsobuje, že se destičky slepí k sobě v místě zranění

Zpomalení krevního oběhu – dlouhodobý odpočinek v posteli, fixace poraněné nebo operované končetiny, křečové žíly, srdeční selhání, kvůli všem těmto situacím může dojít ke zpomalení průtoku krve, což pomáhá srážení krve

Zvýšená srážlivost krve – to mohou způsobit antikoncepční pilulky, kouření a zvýšená produkce červených krvinek

Příznaky hluboké žilní trombózy

Nejvíce charakteristickým příznakem hluboké žilní trombózy je zvýšená bolest v dolní končetině při chůzi. Noha je oteklá a namodralá, povrch pokožky je horký v důsledku zánětu a při natahování nohy pacient zaznamenává silnou bolest v kolenním kloubu. Mezi pozdější příznaky patří dohněda zabarvená kůže v důsledku migrace červených krvinek.

Plicní embolie

Hluboká žilní trombóza může přijít i bez jakýchkoli příznaků, takzvaná tichá trombóza. V pozdějších letech se může rozvinout otok nohy, křečové žíly, ztuhlé kotníky a dohněda zabarvená pokožka. Jakmile dojde k prasknutí krevní sraženiny, může se rozvinout masivní plicní embolie, což má za následek náhlou smrt.

Obrázky: Pixabay