Problémy s očima, u kterých byste neměli odkládat návštěvu lékaře

Oči používáme každý den a přesto málokdy věnujeme pozornost jejich zdraví. Oftalmologové tvrdí, že by každý člověk měl chodit na pravidelné oční kontroly, i když nepociťuje žádné problémy. Pokud ale zaznamenáte následující příznaky, navštivte očního lékaře ihned a bez váhání. Oči máte jen jedny, hýčkejte si je.

Zarudlé oči

Jedná se o běžný problém, který může být známkou přetížení, zánětu spojivek nebo některých alergií. Ovšem v horších případech se může jednat i o závažnější onemocnění, jako je roztroušená skleróza, lupus nebo revmatoidní artritida.

Vypouklé oči

Tento příznak je velice častý u pacientů s hypertyreózou, což také znamená, že jakmile se u vás vyřeší potíže se štítnou žlázou, zmizí i problém vypouklých očí. 

Oteklá oční víčka

Může se jednat o první příznak autoimunitního onemocnění zvaného myasthenia gravis – slabost svalů doprovázená únavou. 

Tečky, kruhy nebo čárky v zorném poli

Jedná se o běžnou situaci u starších lidí a v tomto případě nepředstavuje vysoké zdravotní riziko. Ovšem u mladších lidí se může jednat o rozvoj cukrovky, což je nejlepší prošetřit okamžitě.

Bílý nebo šedý prstenec kolem duhovky

Pro seniory se může jednat o přirozený jev přicházející s věkem. V jiných případech naznačuje zvýšenou hladinu cholesterolu před dosažením věku 40 let. 

Svědění očí

Pokud je svědění očí doprovázené prasklinkami a zarudnutím, jedná se o reakci vyvolanou alergeny. Začnou-li oči produkovat hnis, může to znamenat oční infekci, což rozhodně vyžaduje vyšetření.

Obrázky: Freepik