Způsoby, kterými tělo naznačuje, že více stresu už nezvládne

Každý občas zažije horší den, ale pokud se ve vašem životě objevuje jeden nebo více faktorů, které vás udržují v neustálém stresu, je potřeba myslet na své zdraví. Možná vám to tak ani nepřijde, ale neobvyklé příznaky, jež se u vás za poslední dobu projevují, mohou být přímými důsledky zvýšeného stresu ve vašem každodenním životě a tělo jej už nemusí déle unést.

Kožní problémy

Stres může způsobit akné, lupénku nebo jiné kožní potíže. Lidé, kteří jsou vystaveni vysokým dávkám stresu, jsou náchylnější ke kožním infekcím.

Výkyvy hmotnosti

Možná se nyní snažíte zhubnout, ale žádné diety ani cvičení vám v tom nedokáží pomoci. Důvodem může být stres, který zvyšuje produkci hormonu kortizolu, jenž stabilizuje metabolismus tuků a uhlohydrátů a vždy zajišťuje dostatečnou hladinu cukru v krvi. Větší produkce kortizolu tedy způsobí, že budete více jíst a tím i přibírat na váze. V opačném případě stres může vést k úbytku hmotnosti, to se děje tehdy, stoupá-li hladina adrenalinu v krvi. Adrenalin urychluje metabolismus a zpomaluje tvorbu tuků.

Nachlazení

Pokud člověk prožívá chronický stres, imunitní systém bude méně citlivý na kortizol, což znamená rozvoj vážnějšího zánětu. Tělo pak není tak odolné proti nachlazení. Nemyslete tedy na chladné počasí, ale spíše na to, co vás trápí a co oslabuje váš imunitní systém.

Gastrointestinální porucha

Stres může mít negativní vliv na trávicí systém. V tomto případě může pomoci psycholog, který poukáže na příčinu úzkosti nebo jiného duševního problému.

Špatná soustředěnost

Lidé, kteří jsou dlouhodobě ve stresu, mohou mít potíže se soustředěním a mají problém zaměřit se na své úkoly a povinnosti. 

Vypadávání vlasů

Vědci dospěli k závěru, že stres může vést k částečné nebo úplné plešatosti. Pokud si tedy všimnete, že ztrácíte více vlasů než obvykle, je na čase zaměřit se na to, co vás v životě trápí.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy mohou mít spoustu příčin, jedna z nich je určitě zvýšený stres v práci nebo doma. Užívání tablet proti bolesti může být dočasným řešením, ale v tomto případě je potřeba odstranit stres ze svého života.

Nízké libido

Nečinnost vašeho partnera nemusí nutně znamenat, že už o vás nemá zájem. Je totiž dost dobře možné, že se v jeho životě vyskytuje příliš mnoho stresu, který je příčinou jeho nízkého libida. 

Potíže se spánkem

Stresové situace mohou způsobit potíže se spaním. Přemítáte si celý svůj den dlouho do noci a myslíte na všechny své povinnosti a úkoly, které musíte splnit následující ráno. Kvůli tomu můžete trpět nespavostí a ocitnout se v začarovaném kruhu. 

Kardiovaskulární onemocnění

Naše srdce je nuceno snášet spoustu věcí, zlých i dobrých. Stres je v tomto případě jednou z nejčastějších příčin kardiovaskulárních chorob. 

Obrázky: Freepik