Vyhlídky budoucnosti covidu aneb Kdy by se svět zase mohl vrátit do normálu

Kdy už se konečně všechno vrátí do normálu? To je otázka, kterou si v současné době pokládá každý z nás minimálně jednou za den. Dle odborníků můžeme předpovědět, že ke konci roku 2021 začneme cítit návrat k poněkud normálnímu způsobu života, pokud ovšem budeme dodržovat sociální distancování a nošení roušek, dokud nebude vyvinuta vakcína.

Jaké faktory ovlivňují návrat do normálu?

V současné době existují dva hlavní faktory, které přímo ovlivňují, kdy budeme moci žít tak, jak jsme žili dříve.

  • Síla imunity, kterou si vybudujeme po vystavení COVID-19
  • Příchod vakcíny

Odborníci tvrdí, že je možné, že jedinci, kteří již byli vystaveni COVID-19, mají snížené riziko opětovné infekce nebo vzniku závažného případu onemocnění. Nyní ale bohužel není možné potvrdit, jak dlouho imunita u člověka potrvá. Co se týká vakcíny, je pravděpodobné, že díky ní bude koronavirus méně nebezpečný, protože poskytne imunitu více jednotlivcům. Záleží ale také na počtu lidí, kteří budou ochotni očkování podstoupit.

Zmizí někdy koronavirus z našich životů?

Dle odborníků zní odpověď ne. Koronavirus nikdy nezmizí vzhledem k tomu, do jaké míry se rozšířil a jak se dokáže rychle přenášet. Kromě toho odborníci předpovídají, že může existovat i třetí vlna COVID-19 než bude zcela pod kontrolou. Abychom ukončili pandemii a dostali koronavirus pod kontrolu, musíme dosáhnout imunity všech, což nastane tehdy, když je vysoké procento populace imunní vůči viru. A jak už víme, k vybudování imunity dojde buď infekcí COVID-19, nebo očkováním. I po skončení pandemie se však virus s největší pravděpodobností bude šířit, ale pomaleji.

Obrázky: