Vysvětlení běžného chování kočky. Proč po vykonání potřeby utíká

Pokud pozorujete chování své kočky opravdu bedlivě, nemohli jste si nevšimnout zvláštního chování, který je společný prakticky všem druhům koček. Sotva vykonají na kočičím záchodě velkou potřebu, doslova vystřelí z místa činu. A to i v případě, že mají záchod v nějakém hodně stísněném prostoru s kluzkou podlahou, takže se o kousek dál málem přerazí o nějakou překážku. Proč to kočky dělají?

Kočka versus pes

Pokud srovnáme kočičí a psí chování, najdeme i v tomto bodě řadu odlišností. Zatímco psi se zdráhají vykonávat potřebu na „své“ zahradě a trpělivě čekají, než je vyvedete na procházku, kočkám je úplně jedno, kam si dojdou odskočit. Stává se dokonce, že se po celodenním pobytu venku dojdou dovnitř vyprázdnit a opět se vrátí ven, pokud mají tu možnost.

A zatímco pes své exkrementy zahrabává spíše symbolicky dvěma třemi rychlými kopnutími zadní nohou, pokud vůbec, a hned se začne věnovat zajímavějším věcem, kočka výkaly pečlivě zahrabe. To jde ve stelivu podstatně snáz než na trávníku nebo v hlíně, proto kočky nekálí venku, mají-li možnost zajít si na kočičí záchod.

Rychlý úprk

Ihned po zahrabání výkalů dojde na už zmíněný úprk. Podle evolučních biologů jde o obranný reflex, který si kočka coby ne úplně domestikovaná šelma uchovala až do dnešních dní. Výkaly šelem, které se živí výhradně nebo téměř výhradně masem, mají totiž velmi silný odér, který může lákat další predátory. Aby nechtěnému setkání s nimi kočka zabránila, výkaly nejprve zahrabe a pak pro jistotu rychle uteče.

Pokud vaše kočka tento instinkt postrádá, neradujte se. Neznamená to, že je méně divoká než ostatní. Pokud se nesnaží utíkat, její apatie obvykle naznačuje, že má nějaké zdravotní potíže. Ve většině případů se jedná o:

  • Infekce močových cest
  • Problémy s ledvinami
  • V tom nejhorším případě může jít o kombinaci obojího

Obrázky: Freepik