Ledviny jsou důležitá čistička organismu, která odvádí z těla odpadní látky metabolismu. Když ve své funkci selhávají, nečistoty se v těle začnou usazovat a způsobovat další a další zdravotní potíže, jako je vleklá únava, špatná pleť či selhávání dalších tělesných orgánů a systémů. Abyste těmto důsledkům předešli, je vhodné se o své ledviny starat a zbytečně je nezatěžovat. Některé zlozvyky v našem životním stylu se ale na našem zdraví negativně podepisují a častokrát to možná ani nevíme. Přinášíme vám seznam sedmi druhů chování, kterým bychom se ve vlastním zájmu a v zájmu našich zdravých ledvin měli vyhnout.
Příliš mnoho bílkovin
Bílkoviny jsou důležitou makroživinou, bez které by náš organismus nemohl fungovat. Pakliže je ale v našem jídelníčku bílkovin až příliš moc, zatěžuje to naše ledviny a může to v průběhu času způsobit i nevratné poškození jejich struktury. To hrozí zejména mladým lidem se zájmem o kulturistiku a bodybuilding, kteří hojně a nekontrolovaně užívají potravinové doplňky s vysokým množstvím bílkovin, které v krajním případě může vést až k akutnímu selhání ledvin.
Nadužívání léků
Příliš časté a nekontrolované užívání antibiotik a léků proti bolesti může také vést k selhání ledvin. Jejich účinné látky se totiž usazují v jejich tkáních a nevratně mění jejich strukturu. Pakliže vám speciální analgetika či antibiotika nepředepíše lékař a vy nutně potřebujete utlumit nějakou bolest, dejte raději přednost lékům s paracetamolem. Ten je vůči našemu tělu přátelštější.
Hodně soli
Sůl je neodmyslitelnou součástí našich pokrmů a je důležitá také pro přenášení nervových vzruchů a tím i správné fungování nervové soustavy. Její doporučené denní množství je ale relativně malé a v současné době hlavně vlivem průmyslově zpracovaných potravin máme sklony toto množství překračovat. Nadlimitní příjem sodíku však vyvolává vysoký krevní tlak a také onemocnění ledvin.
Zadržování moči
Močení je nezbytným procesem pro odstranění škodlivin z těla. Mnoho lidí však v průběhu dne z nejrůznějších důvodů zadržuje. To ale může vést k závažným infekcím močových cest, zhoršení struktury močového měchýře a k selhání ledvin. Každý člověk by měl během dne močit 4 až 6 krát.
Nedostatečné pití
Lidské tělo se skládá z poloviny až ze tří čtvrtin z vody. Ta je důležitá pro správnou funkci látkové výměny, pro přenos nervových vzruchů a celkově ke správnému fungování každé jednotlivé buňky. K tomu je zapotřebí dodržovat dostatečný pitný režim, což znamená vypít kolem dvou litrů tekutin denně. Menší množství vede mimo jiné k únavě i k tvorbě ledvinových kamenů.
Obrázky: Freepik