Xantomy: Kožní útvary, kterým většinou nevěnujeme příliš pozornosti. Měli byste se mít na pozoru, souvisejí s vážnými nemocemi

Zpočátku se těmto kožním útvarům nevěnuje přílišné pozornosti, do chvíle, než začnou být bolestivé. Řeč je o xantomech, které se mohou objevit na nohou, ale také na jiných částech těla. Jedná se o kožní útvary, boule naplněné tukem, které jsou svědivé a bolestivé na dotek. V případě jejich odhalení na těle je dobré si nechat provést krevní testy, které mohou sloužit pro potvrzení nebo vyvrácení hypotézy o vysokém cholesterolu nebo diabetu.

Co jsou xantomy

Tyto kožní útvary bývají nažloutlé nebo narůžovělé barvy a tvoří se nahromaděním tuků na různých částech těla, především nohách. Právě na nohách může jejich vznik souviset s hypertenzí a vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Někdy se objevují po prodělaném infarktu nebo mrtvici. Každopádně jejich vznik je varováním a je vhodné navštívit lékaře a domluvit se na provedení krevních laboratorních testů, protože tento typ kožních lézí může souviset s vyššími hladinami lipidů v krvi.

Na hýždích i očních víčkách

Xantomy nemusí narůst do velkých boulí, někdy jsou velké jen jako špendlíkové hlavičky, jindy se tvoří hroznovité útvary. Hromadění tuku pod kůží může vypadat jako tvrdé a bílé malé hrbolky. Mohou se objevit také na rukou, hýždích, v oblasti kloubů, především kolenou a loktech. Útvarům, které se objevují na víčkách se říká xantelazma.

Xantomy mohou být známkou závažných onemocnění

Samotné výrůstky nejsou pro nemocného nebezpečné, ale jsou varováním, že v těle probíhají nežádoucí procesy, které mohou značit zvýšenou hladinu lipidů nebo velmi vysokého nebezpečného cholesterolu v krvi. Dále se může jednat o příznaky:

  • Některých druhů rakoviny
  • Prediabetu nebo cukrovky 2. typu
  • Dědičné metabolické poruchy
  • Zjizvení jater v důsledku zablokování žlučovodů
  • Zánětu a otoku slinivky břišní
  • Potíže s fungováním štítné žlázy

Jak snížit lipidy v krvi

Hlavní zásadou, jak snížit množství lipidů v krvi, je omezit konzumaci tuků, především tučného masa, uzenin, slanin, tučných mléčných výrobků, másla, smetany a dalších výrobků s vysokým obsahem tuků. Dále je vhodné se vystříhat konzumaci vnitřností, vaječných žloutků a mořských plodů. Naopak je vhodné zařadit do jídelníčku libové maso, nízkotučné výrobky, zeleninu a ovoce.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com