Krevní sraženina, jinak také nazývaná jako flebitida, představuje zánět povrchových žil vyznačující se zarudlým, bolestivým a horkým pruhem v místě postižené žíly, je vlastně nahromaděná krev, která se z kapalného stavu změnila na téměř tuhý s želatinovou konzistencí. Srážení krve je nezbytný proces, který může v některých případech zabránit přílišné ztrátě krve, například při otevřeném zranění. Když se v jedné z vašich žil vytvoří sraženina, částečně nebo úplně zablokuje průtok krve. To může být velmi nebezpečné, dokonce i smrtelné.
Jaké jsou varovné příznaky a rizikové faktory?
U každého zdravého člověka se může objevit krevní sraženina, která zcela zablokuje průtok krve. To vyžaduje okamžitý lékařský zásah. Bez odborné pomoci nelze žádným způsobem zjistit, zda máte krevní sraženinu či nikoli. Pokud však znáte nejčastější příznaky a rizikové faktory, můžete vědět, kdy zavolat odborníka. Zde jsou varovné signály v dolních končetinách, srdci, břiše, mozku a plicích.
Na úrovni dolních končetin
Krevní sraženiny se nejčastěji vyskytují v nohách. Mohou vykazovat různé příznaky, včetně:
- Otoku
- Bolesti
- Citlivosti
- Pocitu horka
- Zarudnutí
Příznaky budou záviset na velikosti sraženiny. Pokud je sraženina velká, celá noha by mohla otéct a vykazovat silnou bolest.
Na úrovni srdce
Krevní sraženina v srdci představuje riziko infarktu. Mezi nejčastější příznaky patří:
- Závrať
- Dušnost
- Pocení
- Silná a dlouhotrvající bolest v horní části břicha
- Bolest ramen, zad, paže, dokonce i zubů a čelisti
Shutterstock
Na úrovni břicha
Silná bolest břicha a otok mohou být příznaky tvorby krevní sraženiny v blízkosti břicha. Mohou to být také známky žaludeční infekce nebo otravy jídlem.
Na úrovni mozku
Mozková tromboflebitida je jednou z forem cerebrovaskulární příhody (CMP) neboli mrtvice. Zde jsou některé z příznaků krevní sraženiny v mozku:
- Intrakraniální hypertenze
- Zvracení
- Problémy se zrakem
- Epileptické záchvaty
Shutterstock
Plicní embolie
Zablokování jedné nebo více tepen zásobujících plíce se nazývá plicní embolie. Je způsobena tvorbou krevní sraženiny v plicích. Zde jsou hlavní příznaky:
- Náhlá dušnost vyskytující se jak v klidu, tak během fyzické námahy
- Silná bolest na hrudi
- Modré zbarvení v ústech
- Nadměrné pocení
- Palpitace, slabý nebo nepravidelný puls
- Sípání
- Dýchací problémy
- Krvavý kašel
- Ztráta vědomí
Jaké jsou rizikové faktory?
Běžné faktory, které mohou způsobit riziko krevních sraženin, jsou:
- Nedávná zdlouhavá hospitalizace související s velkou operací
- Věk, zvláště pokud je vám více než 65 let
- Dálkové lety mohou podpořit vznik sraženiny v žilách dolních končetin, takže se v letadle občas projděte a čas od času protáhněte ruce a nohy
- Obezita
- Těhotenství
- Krevní sraženiny v rodinné anamnéze
- Kouření
- Rakovina
- Některé antikoncepční pilulky
Diagnostika krevní sraženiny pouze podle příznaků je velmi obtížná. Ve skutečnosti téměř 50 % lidí s hlubokou žilní trombózou nemá žádné příznaky. Proto je nejlepší zavolat svému lékaři, pokud si myslíte, že vás tento vážný zdravotní problém trápí.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com, Mayoclinic.org