Studená sprcha jako dokonalá přírodní podpora fyzického i duševního zdraví. Jak si z ní vytvořit rutinu?

V létě, kdy teploty stoupají nebezpečně vysoko, je běžné vyhledávat studenou sprchu, která vás ochladí a pomůže vám přežít parný den. Věděli jste však, že pokud během hygieny zařadíte do svého denního režimu studenou vodu jako rutinu, automaticky tím prospějete svému zdraví, aniž byste si to uvědomovali? Od posílení imunity až po dokonalou pleť. Studená voda se osvědčuje jako skutečná záchrana.

Silná imunita

Studená sprcha má podle výzkumů schopnost zvýšit počet bílých krvinek ve vašem těle, a tím chránit vaše tělo před infekcemi a nemocemi. Zároveň posiluje metabolismus, zvyšuje produkci hnědého tuku (adipocyty), který se přeměňuje na energii. To znamená, že studené koupele jsou povinné, když se rozhodnete shodit nějaké to kilo v kombinaci s cvičením.

Zdravé vlasy a pokožka

Jakkoli je horká koupel lákavá, příliš horká voda zbaví vaši pokožku přírodních olejů a způsobí vysušení. Naopak studená voda může vaši pokožku rozzářit, protože zachovává mastnotu ve vaší pokožce, ale také ve vlasech. Kromě toho snižuje zánět a otoky.

Fyzické a duševní zdraví jsou v rovnováze

Je pro vás těžké v noci spát kvůli myšlenkám a úkolům, které pobíhají kolem? Pokuste se bojovat proti stresu tím, že půjdete do koupelny a dáte si studenou sprchu. Studená koupel je podle odborníků holistický přístup, jak snížit stres a deprese. Podle několika vědců se může 10minutová sprcha studenou vodou několikrát týdně ukázat jako docela prospěšná pro vaše duševní zdraví.

Studie uvádějí, že studená voda má tendenci zvyšovat endorfiny, hormony, díky nimž se cítíte dobře, a snižuje hladinu kortizolu, stresového hormonu. Studená koupel zároveň uleví od bolesti svalů po cvičení, jak jsou zvyklí mnozí sportovci, kteří se po tréninku rozhodnou naložit do vany plné kostek ledu.

Lepší soustředění

Studená voda nejen pomáhá snižovat stres, ale povzbuzuje mozek, aby se dokázal lépe soustředit, a zároveň zvyšuje hladinu energie. Studená voda probudí vaše tělo a dodá vám pocit připravenosti. Jak vysvětlují odborníci, studená sprcha vás během dne nabije energií kvůli šoku, který studená voda způsobí vašemu tělu, a vyzve vás k hlubšímu nádechu. Tímto způsobem se snižuje oxid uhličitý, takže se lépe soustředíte.

Jak na to?

Pro každého není snadné náhle otočit páku kohoutku na studenou vodu, zvláště pokud je zvyklý na horké koupele. Takže způsob, jak tuto rutinu pomalu zavádět, aby si na studenou vodu tělo zvyklo, je ke konci sprchování otočit vodu na studenou a zůstat tak dlouho, jak jen můžete, s cílem alespoň půl minuty. Začněte 10 sekundami a při další sprše zkuste vydržet 20 sekund, dokud si nezvyknete.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com, Clevelandclinic.org