Záhada čtyř karet. Wasonova hádanka z roku 1966 na test logického myšlení

Tuto logickou hádanku vytvořil psycholog Peter Cathcart Wason už v roce 1966. Jejím základem jsou čtyři karty. Vyřešit ji dokáže prý pouze 10 % lidí. Nejedná se tedy o nic jednoduchého. Chcete-li se pustit do řešení této hádanky, je zapotřebí, abyste měli dostatek klidu na soustředění. Jste připraveni na pořádnou výzvu? Tak se můžete ponořit do této hádanky. Zjistíte, jak na tom jste s logickým myšlením.

Zdánlivě jednoduché řešení

Na první pohled by se mohlo zdát, že hádanka je velice jednoduchá. Není tomu ale tak. Už jen to množství lidí, kteří ji vyřeší – pouhý 1 člověk z 10! Níže už jsou pokyny pro rozřešení záhady čtyř karet, neboli Wasonovy hádanky. Začínáte tak, že máte čtyři karty – každá karta má na jedné straně číslo a na druhé nějakou barvu. To, co vidíme, jsou čísla 5,8, a poté barvy červená a zelená.

Vlastní

Kterou kartu (nebo více karet) je potřeba otočit, aby bylo pravdivé tvrzení:

  • Pokud karta na jedné straně zobrazuje sudé číslo, na druhé straně je červená.

Pusťte se do řešení, vyberte z nabízených scénářů. Níže odhalíme výsledek. Test je obzvláště zajímavý z psychologického hlediska, protože jeho řešení není vůbec jednoduché.

Výsledek testu

Správná byla pouze jedna odpověď, a to odpověď D. V tomto případě byste museli otočit dvě karty: osmičku a zelenou kartu. Aby bylo dodrženo pravidlo, že na druhé straně červené karty je sudé číslo, pak musíme odstranit právě sudé číslo a jinou, než červenou kartu (v tomto případě zelenou). Obě tyto karty by totiž pravidlo zneplatnili, pokud bychom je ponechali.  Je-li karta 5 červená (nebo zelená), neporušuje to pravidlo, protože to se netýká lichých čísel. Pokud karta 8 není červená, pravidlo neplatí. Pokud je červená karta lichá (nebo sudá), neporušuje to pravidlo. Červená barva není exkluzivní pro sudá čísla.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Diariodecuyo.com.ar