Nedostatek fyzické aktivity zabije milióny lidí ročně. Udělejte pro své tělo aspoň naprosté minimum

Fyzická aktivita je nezbytná pro dobré zdraví, protože její nedostatek podkopává kvalitu života a dlouhověkost. Každý rok Světový den fyzické aktivity upozorňuje na důsledky sedavého životního stylu a zároveň na výhody pravidelného cvičení, i kdyby to měla být jen delší procházka během dne. A abychom nebyli pozadu, i my bychom vám rádi připomněli, co všechno fyzická aktivita obnáší a proč je dobré se alespoň trochu hýbat.

Lepší nějaký pohyb než žádný

Odhaduje se, že každý rok asi 5 miliónů lidí přijde o život kvůli sedavému životnímu stylu. Je to proto, že špatná fyzická kondice zvyšuje riziko úmrtí na jakoukoli nemoc o 20 – 30%. Fyzická aktivita může být veškerou formou pohybu, kterou lze provádět uvnitř i venku, při práci doma, v zaměstnání nebo ve volném čase.

Výhody fyzické aktivity

Dělí se na nízkou, střední a vysokou intenzitu a jejích výhod je nespočet.

  • Zlepšení stavu kardiorespiračního a muskuloskeletálního systému
  • Zlepšení funkčního stavu jedince
  • Kontrola tělesné hmotnosti

Fyzická aktivita při chronických onemocněních

Nedostatečná fyzická aktivita je ještě výraznější u pacientů s chronickým respiračním onemocněním. Dušnost, svalová slabost a deprese často člověka omezují v jakémkoli pohybu. To vede k začarovanému kruhu špatné kondice, snížené funkčnosti a zhoršení příznaků onemocnění. Pohyb je však i za těchto ztížených podmínek nezbytný. Je ještě efektivnější v kombinaci s terapeutickým cvičením, jako je například plicní rehabilitace, jež vede ke:

  • Snížení příznaků onemocnění dýchacích cest
  • Rychlejšímu zotavení
  • Posílení kapacity plic
  • Zlepšení kvality života

Úvodní obrázky: Freepik, Zdroj: Iatropedia.gr