Záhada jménem klinická smrt: Skutečně existuje život po smrti nebo se jedná jen o báchorku?

Vědci ze Spojených států zjistili, že člověk je v době smrti schopen plně vnímat, co se děje jemu i kolem něj. Závěr vyplývá z analýzy údajů u 5 000 pacientů, kteří prožili klinickou smrt. Pokud vás zajímá, co tělo během smrti zažívá, přečtěte si následující příspěvek.

Jak klinická smrt probíhá

Odborníci tvrdí, že se smrtí těla, jenž přestane vykazovat známky života, naše existence nekončí. Vědomí stále pracuje. Po prostudování příběhů resuscitovaných pacientů se zástavou srdce vědci zjistili, že vědomí v době smrti přetrvává. Zástava srdce je považována za známku biologické smrti těla, protože do mozku přestane proudit krev. Tento proces se děje ve velmi krátkém časovém období.

Smrt znamená klid a ticho

Svědectví lidí, kteří se vrátili z „jiného světa“ poukazuje na to, že většina pacientů viděla na vlastní oči, co se kolem nich děje, což potvrzuje záznamy vzpomínek těch, kteří přežili okamžik fyzické smrti. Ačkoli jsou svědectví pacientů odlišná, všechna se shodují na jediné věci – během období umírání prožívali klid a ticho, mohli popsat doktory a sestry a dokonce opakovat jejich rozhovory.

Po vyhodnocení zkušeností zúčastněných osob bylo také zjištěno, že lidé, kteří v době zástavy srdce prožili silné emoce, se vrátili z jednotky intenzivní péče pozitivně transformovaní. Přesto, že tuto zkušenost nechce nikdo z nás zažít, můžeme říct, že klinická smrt má mnohé příznivé účinky – tito lidé většinou začnou pomáhat druhým a naleznou nový smysl života.