Zajeté omyly o rakovině kůže, kterým většina lidí věří

Rakovina kůže je jednou z nejčastěji diagnostikovaných forem rakoviny, v některých letech dokonce předstihla i rakovinu prsu. Podle onkologů se výskyt tohoto onemocnění bude časem zvyšovat. Aby se tedy snížilo riziko rozvoji rakoviny kůže, je důležité přesně vědět, jaké faktory mohou vážné onemocnění vyvolat a zároveň nevěřit mýtům, které nemají nic společného s realitou. Shromáždili jsme pro vás několik nejběžnějších omylů, které máme stále v paměti, pokud jde o rakovinu kůže.

Ti, kteří se nikdy nespálí, nedostanou rakovinu kůže

Přestože se snadno a krásně opálíte a nejste typ, který by se na sluníčku spálil, i tak riskujete vznik rakoviny kůže. I čisté opálení je totiž považováno za poškození pokožky.

Rakovina kůže se vyvíjí pouze na kůži

Omyl. V buňkách, které produkují pigment v očích, se vyvíjí zvláštní forma melanomu. Proto je tak důležité před ultrafialovým zářením chránit nejen svou pokožku, ale také oči a nosit sluneční brýle. Pamatujte, čím světlejší barva očí, tím vyšší riziko.

Opalování v dětství je nejlepší prevencí

Další velice nebezpečný mýtus. Údajně pomocí předčasného opalování můžete pokožku „vytrénovat“ k tomu, aby se chránila před vznikem rakoviny kůže v dospělosti. Ve skutečnosti je to přesně naopak. Čím více času stráví děti na slunci bez ochrany, tím vyšší je riziko, že budou později čelit vážnému onemocnění.

V zimě nemusíme používat opalovací krémy

I když slunce nepálí, stále může pokožku poranit. Navíc, ultrafialové paprsky mohou v zimě představovat ještě větší hrozbu tím, že se odrážejí od sněhu a ledu. Proto jsou sluneční brýle a ochranný krém nezbytné i v zimě.

Když je pod mrakem, nemáme se čeho bát

Pravdou je, že až 80% UV paprsků prochází skrze mraky, což znamená, že i v nejvíce zamračeném dni stále potřebujeme ochranu před sluncem. Proto se ujistěte, že používáte ochranné prostředky, i když slunce na obloze zrovna nevidíte.

Obrázky: Freepik