Základní informace, které byste měli vědět o bezsrstých kočkách, než si je pořídíte

Když máte doma kočku, je to všude samý chlup. To je častý důvod, proč si ani milovníci malých domácích šelmiček jednu z nich nepořídí. Pro ty, kteří nechtějí neustále čistit sedací soupravy od kočičích chloupků, je tady ale také jiné řešení a tím je bezsrstá kočka. Nejznámějším bezsrstým plemenem je bezesporu sphynx, existují ale také další plemena, která vás svou inteligencí, hravostí a milou povahou doslova nadchnou. Ve srovnání s běžnými kočkami s huňatým kožíškem, má však chov těchto neobvyklých mazlíčků svá jistá specifika, které je radno v zájmu jejich zdraví a pohody dodržet.

Potřebují chránit před sluncem

Kožíšek chrání tělo kočky před povětrnostními vlivy, mrazem, deštěm i spalujícím sluncem. Jelikož ale bezsrsté kočky tuto ochrannou vrstvu postrádají, jsou z tohoto hlediska mnohem náchylnější. Obecně se doporučuje, aby tyto kočky trávily slunné letní dny převážně uvnitř domu. Pokud ale z nějakého důvodu musejí jít ven, namažte je speciálním opalovacím krémem, který je určen přímo pro citlivou pokožku těchto zvláštních tvorů. O výběru vhodného přípravku se poraďte se svým veterinářem.

Jsou velmi aktivní

Odborníci a lidé, kteří se během svého života setkali s větším množstvím bezsrstých koček, mohou potvrdit fakt, že i když existují výjimky, přimět bezsrstou kočku nehybně sedět na místě obvykle bývá docela výzva. Všechna plemena bezsrstých koček jsou velmi milá, mazlivá a přátelská, ale také velmi aktivní a hravá. Ke svému životu bezpodmínečně potřebují pohyb a spoustu nejrůznějších kočičích hraček, prolézaček a kočkovadel.

I když nemají srst, můžete na ně být alergičtí

Pokud patříte mezi jedince, kteří jsou alergičtí na kočičí srst, možná si myslíte, že bezsrsté plemeno je pro vás přesně to pravé. Ve skutečnosti však fakt, že povrch jejich těla nepokrývají chloupky, neznamená, že jsou nutně hypoalergenní. Alergické reakce mohou u lidí způsobit také proteiny obsažené v kočičí moči a slinách. 

Mohou mít potíže s pokožkou

Obnažená kočičí pokožka je vystavena vlivům, na které od přírody není úplně stavěná. Bezsrstá plemena jsou bez výjimky výsledkem genetické vady a následně genetického křížení. To je také důvod, proč jsou tito hraví mazlíci náchylní na různé kožní problémy. Například sphynx jsou náchylné ke vzniku kožního onemocnění jménem urticaria pigmentosa, která je typická výskytem červených svědivých pupínků. Pokud vaše kočka trpí vyrážkami či podrážděním kůže, poraďte se o tom se svým veterinářem.

Nejsou dokonale bezsrsté

I když tak mohou doopravdy vypadat, ani bezsrsté kočky se chloupků tak docela nezbavily. Některé druhy mohou mít jemnou, jakoby broskvovou srst, chmýří, či dokonce zimní podsadu. Některé z nich časem vypadají, jiné nikoliv.

Mají sklony ke zdravotním obtížím

Bylo zjištěno, že kočka druhu Devon Rex trpí na luxaci patelly, tedy vykloubení čéšky z její středové osy. Kromě toho má sklon ke vzniku neuromuskulární spasticity, tedy sklon ke vzniku křečí.

Sphynx je zase náchylná k hypertrofické kardiomyopatii, což je onemocnění srdečního svalu. Srdeční onemocnění sice postihuje i ostatní plemena koček, ale Sphynx je na ně obzvláště citlivá. Jestliže proto vaše kočka vykazuje jakékoliv zvláštní příznaky, jako namáhavé dýchání, lapání po dechu, dýchání s otevřenými ústy nebo letargie, je důležité vyhledat odborníka, který s pomocí ultrazvuku srdce provede diagnostiku.

Některá plemena bezsrstých koček pak mohou být náchylná k zabarvování zubů neboli k hypoplazii skloviny. Ta se často vyskytuje na mléčných zubech koťat, ale zaznamenána byla i na zubech dospělých jedinců.

Snadno prochladnou

Protože nemají svůj kožíšek, vyhledávají holé kočky zdroje tepla. Neustále hledají lidský klín, na který by se mohly stulit, anebo přikrývky, do kterých by se mohly schoulit. Kvůli této touze a také kvůli sklonům k maštění kůže pak mohou zašpinit vaše přikrývky, prostěradla či deky. Proto je vhodné na místa, kde kočka ráda odpočívá, umístit látkový potah nebo ručník, který můžete často prát. Vhodné je také pořídit svému mazlíčkovi samoohřívací pelíšek, který mu pomůže zůstat v teple i během chladného počasí.

Potřebují každodenní péči

V záhybech holé kůže bezsrstých koček se hromadí tělesný maz, který může zhoustnout a způsobovat záněty a vyrážky. Proto je nutné je denně čistit, a to zejména v oblasti hlavy a krku. Pro očištění kočky je vhodné otřít celé její tělo vlhkým teplým hadříkem se zaměřením na problémové partie, z nichž důkladně vytírejte prach a kožní maz.

Mastí se jim kůže

Bezsrstá plemena koček mají sklon k hromadění kožního mazu v uších a v okolí nehtových lůžek. Ve výsledku proto může být péče o tyto kočky docela náročná. Je zapotřebí občas kočky koupat za použití hydratačního šamponu a pravidelně jim čistit uši, abyste předešli nahromadění ušního mazu a vznikem infekce.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Be.chewy.com