Ne každá bolest na hrudi znamená infarkt. Příčinou může být Tietzův syndrom

Bolest na hrudi pravděpodobně okamžitě naznačuje problémy s plícemi nebo se srdcem. Ovšem příčina může být zcela někde jinde. Viníkem může být i chrupavka, což poukazuje na revmatické onemocnění s názvem Tietzův syndrom. V podstatě se jedná o zánět chrupavky, která spojuje vaše žebra s hrudní kostí.

Tietzův syndrom

Hrudní kost, klíční kost a žebra jsou navzájem propojeny vrstvou chrupavky, což je pružná tkáň, která zajišťuje, že se vaše žebra mohou pohybovat společně s tělem. Pomáhá vám například s dýcháním, protahováním a jinými pohyby horní části těla. Pokud ale trpíte Tietzovým syndromem, chrupavka mezi jedním nebo více žebry a hrudní kostí je zanícená. Způsobuje nepříjemné potíže, a především výraznou bolest.  Pohyb a dýchání se stanou bolestivými.

Příznaky Tietzova syndromu

Kromě bolesti můžete zaznamenat pravidelně vyskytující se otoky, zarudnutí v oblasti hrudníku nebo žeber, únavu a bolestivý pohyb. Objevuje se také nevolnost, narušený srdeční rytmus a problémy s jícnem. Příčinu bolesti na hrudi samozřejmě nejlépe stanoví lékař, proto při výskytu těchto příznaků neváhejte ani minutu, a zajděte si k odborníkovi. Podobné stavy totiž mohou naznačovat i srdeční selhání.

Příčiny Tietzova syndromu

Příčina zánětu spojeného s Tietzovým syndromem není často známa. Existuje celá řada možných viníků, včetně dlouhodobého cvičení nebo určitých pohybů, které způsobují rozsáhlé zvětšení hrudníku a pohyb žeber. Zvažte například své dýchání, zdali neležíte nebo nesedíte v nepřirozené poloze, kašel, kýchání nebo těžkou fyzickou námahu. Tvrdý náraz nebo úder na chrupavku může také způsobit podráždění a případně zánět. Kromě toho jsou častými viníky také těhotenství a infekce dýchacích cest. V každém případě nejde o bakteriální zánět, takže léčba antibiotiky nemá žádný smysl.

Léčba Tietzova syndromu

Po stanovení diagnózy obvykle neexistuje jasná léčba, protože příznaky zánětu často zmizí. Váš lékař vám pravděpodobně doporučí cvičení, jenž je velice důležité, aby se zlepšil tok krve, tudíž klouby budou dobře promazány. Na škodu nebude ani užívání protizánětlivých léků.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thuisarts.nl