Počet osob s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou meziročně neustále stoupá. Jenom vloni byla tato nemoc odhalena u celých 167 tisíců Čechů, což je docela vysoké číslo, které podle lékařských prognóz bude i nadále rok od roku narůstat. Většina z nás tuší, že tato porucha způsobuje nezvratné poškození paměti, kdy si nemocný nakonec není schopen vzpomenout ani na tváře svých nejbližších. Je toho ale ještě mnohem víc, co byste o této chorobě měli vědět. Koneckonců, možná jednoho dne postihne i někoho z vašich blízkých nebo dokonce i vás.
Každá fáze Alzheimerovy choroby je jedinečná
Stejně jako jiné druhy nemocí, i tato nejčastější forma demence má svůj specifický průběh a každá fáze má svá specifika i poněkud odlišné příznaky.
„Příznaky Alzheimerovy choroby se časem mění,“ uvádí lékařka Mary Mittelmanová, která řídí oddělení amerického psychiatrického institutu zabývajícího se Alzheimerovou chorobou a souvisejících demencí. „Lidé v raných fázích mají problémy s pamětí, díky nimž pro ně není obtížné se ztratit cestou domů nebo v průběhu konverzace zapomenout, o čem byla řeč. Během středních fází se pak mohou projevit změny osobnosti a sklony k úzkostem a neklidu,“ popsala odbornice.
Lidé, kterým je diagnostikovaná některá z forem demence, jako například Alzheimerova choroba či jiné podobné potíže, bývají nuceni prakticky ihned odejít do důchodu. Zpočátku je však jejich život docela normální a jediné, co potřebují k jeho úspěšnému zvládání, jsou připomínkové kalendáře, budíky, kontrolní seznamy a chytré telefony.
Pacienti nezapomínají záměrně
Pokud máte co do činění s osobou trpící některým typem neurodegenerativní choroby, možná vás po čase začne obtěžovat jim neustále všechno opakovat desetkrát a máte pocit, jako by si z vás tito lidé dělali legraci. Ve skutečnosti ale není zapomínání či zapamatování věcí otázkou jejich vůle. Kdyby bylo po jejich, vůbec by vás nejspíš neobtěžovali. Bohužel, nemoc jim znemožňuje běžné fungování. Nedovolte proto, aby vás vaše netrpělivost opanovala a namísto toho raději zjednodušte způsob komunikace se svým nemocným blízkým.
Co ale určitě nikdy nedělejte, že byste se kontaktu s takto postiženou osobou vyhýbali, třeba pod záminkou, že vás stejně tento člověk už dávno nepoznává. Dokonce byste ani takto postiženým pacientům neměli znemožňovat opouštět svůj domov, byť je to pro vás coby jejich doprovod možná náročné. Ve skutečnosti je pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou velmi důležité trávit svůj čas s rodinou a přáteli. Sociální kontakty totiž podporují aktivitu nemocného a nemoc se nerozvíjí tak rychle a snadno. Buďte proto svým blízkým oporou a neopouštějte je.
Obrázky: Freepik