Zaměřte se místo módy na své zdraví. Negativní důsledky holých kotníků v zimě

Krátké bundy, kalhoty s dírami, holé kotníky. Módní outfity, které vídáme na každém rohu po celý rok. V létě to může být velmi praktické, ale v zimě je to naopak. Zejména u mladých lidí móda stále častěji vyhrává zdravým rozumem. Když teploty za oknem klesnou pod nulu, může stylové oblečení snadno způsobit nepříjemné nachlazení a s ním spojené komplikace. Lékaři před nedostatečným oblékáním zejména v zimních měsících varují především mladé ženy, které tím riskují dokonce i problémy s otěhotněním.

Holé kotníky jsou sice in, ale vašemu zdraví neprospívají

Dr. Bartosz Pawlikowski, specialista na dermatologii a venerologii z Pawlikowského kliniky upozorňuje, že holé kotníky vedou ke snížení teploty v oblasti kotníkových kloubů. „Výsledkem je, že kromě příznaků souvisejících s kůží budete častěji trpět na nachlazení a chřipku,” vysvětluje lékař. Nachlazení a chřipka však nejsou jedinými důsledky odhalování těla během mrazů. Dr. Urszula Grata-Borkowska z katedry rodinného lékařství Lékařské univerzity ve Vratislavi říká, že tímto způsobem můžete lehce získat zánět ledvin, a v případě žen dokonce problémy s plodností. „Zánět reprodukčního systému je běžný, například zánět vaječníků. Stává se, že zánět je zpočátku asymptomatický a po mnoha letech se mohou objevit problémy s otěhotněním,“ varuje lékařka.

Červené fleky na holé kůži? Omrzlin se už nikdy nezbavíte

V zimě je lepší vzdát se úsporných módních kreací a nevystavovat pokožku nízkým teplotám. Dr. Pawlikowski tvrdí, že v důsledku omrzlin jsou kapilární krevní cévy i pokožka poškozeny a objevují se suchá, červená ohniska. Pokud k tomu už jednou dojde, skvrny se budou na vaší kůže objevovat pravidelně a nepomůže žádná léčba. Dalšími nepříjemnými průvodními projevy tohoto trendu mohou být:

  • Záněty močových cest
  • Bolest kloubů
  • V extrémních případech i poškození vazů

Zkuste se tedy v zimě místo poslední módy zaměřit na svoje zdraví.

Obrázky: Pixabay