Zbavte se špatných ranních návyků a shoďte přebytečná kila

Hubnutí je pro některé jedince složitější než raketové inženýrství. Do hry vstupuje tolik různých proměnných, že pouhý přechod na zdravější stravu a zařazení procházek do denního rozvrhu někdy zkrátka nestačí. Když pomineme zdravotní potíže, od kterých vám pomůže nejspíš jenom lékař, existuje několik dalších faktorů, které se na vaší zvýšené tělesné hmotnosti mohou projevit. A možná budete velmi překvapení, které nenápadné zlozvyky to mohou být.

Spíte příliš málo nebo naopak mnoho

Dospělý člověk by měl spát zhruba 7 až 9 hodin denně. Pokud tento čas pravidelně zkracujete, vaše tělo bude vylučovat více stresového hormonu kortizolu, který nejenže se negativně podepisuje na stavu vašeho kardiovaskulárního systému, ale také vyvolává chuť k jídlu. Kvůli tomu pak začne vaše hmotnost narůstat.

Podle nedávných výzkumů zveřejněných v časopise PLOS One má podobný efekt také příliš dlouhý spánek. Respondenti, kteří uváděli, že spí denně více než 10 hodin, vykazovali zároveň zvýšenou hodnotu BMI.

Vstáváte do tmy

Jakmile se probudíte, měli byste vytáhnout rolety a roztáhnout závěsy. Podle provedených studií expozice dennímu světlu ihned po ránu nastartuje metabolismus, zlepšuje jeho funkci a celkově stimuluje naše tělo. Dokonce i pouhých 20 až 30 minut se dokáže pozitivně projevit na indexu tělesné hmotnosti.

Nestelete si postel

Možná to bude znít zvláštně, ale je to vědecky prokázané. Americká nadace pro spánek zjistila, že lidé, kteří si stelou postel, mají kvalitnější spánek. A zdravý spánek je klíčový pro správné fungování těla včetně metabolismu.

Pravidelně se nevážíte

Vědění je moc, řekl kdysi světoznámý filozof Francis Bacon a je to pravda. Pravidelná kontrola tělesné hmotnosti vás prokazatelně motivuje k hubnutí. Vážení by proto měla být první věc, kterou uděláte poté, co vstanete z postele a navštívíte toaletu a ještě předtím, než se najíte či napijete. Jen tak dostanete relevantní výsledek.

Příliš málo snídáte

Izraelští vědci přišli na to, že první jídlo po probuzení by mělo být velmi vydatné a výživově hodnotné. Je to proto, aby během následujících hodin tělo netrpělo nedostatkem energie, což by mělo negativní vliv na nastavení vašeho metabolismu. Vyvážená snídaně by proto měla mít okolo 600 kalorií a měla by obsahovat kvalitní bílkoviny a sacharidy. To vám pomůže udržet svou hmotnost v normě.

Obrázky: Pixabay