Zbavte se zubního plaku přírodní cestou i bez návštěvy zubaře

Zubní kámen je mineralizovaný zubní plak, který vlivem slin a zbytků potravy ztvrdne a již nelze odstranit pouhým zubním kartáčkem a zubní nití. Ze zubního kamene se uvolňují dráždivé látky, které narušují zubní sklovinu a podporují vznik zubního kazu. Abyste se vzniku zubního kamene vyhnuli, je zapotřebí plak důsledně ze zubů odstraňovat. Běžný zubní kartáček a někdy ani nit nejsou často dostatečně účinné, aby se dostaly do všech zákoutí úst a odstranily veškerý nános zubního plaku, který se na zubech usadí. Proto je dobré pravidelně navštěvovat zubaře, který vám s perfektním čištěním zubů pomůže. Tuto činnost ale můžete pomocí domácích prostředků zvládnout i sami. Poradíme vám, jak na to.

Ořechové čištění

  • 0,5 litru vody
  • 60 g ořechové mouky

Do kastrůlku nalijte vodu a přidejte do ní ořechovou mouku. Postavte na kamna a duste po dobu deseti minut. Nechte přípravek vychladnout a použijte jej k čištění zubů. Dvakrát do měsíce je touto pastou čistěte zhruba po dobu pěti minut.

Slunečnice s limetkou

  • 2 lžíce slunečnicových semínek
  • 2 lžíce limetkové šťávy
  • 0,5 litru vody

Slunečnicová semínka nasypejte do hrnce a zalijte půl litrem vody. Přidejte dvě lžíce limetkové šťávy a přiveďte k varu. Směs nechte hodinu mírně probublávat a odpařovat. Pak odstavte z kamen a nechte vychladnout. Ponorným mixérem pak zrníčka rozmixujte na pastu a tou si čistěte zuby opět dvakrát do měsíce po dobu pěti minut.

Další tipy, jak se zbavit zubního plaku

Kromě těchto dvou tajných metod pro odstranění veškerého zubního plaku je pak třeba dodržovat další zásady ústní hygieny a péče o zdravý chrup. Po každém jídle si vždy nezapomeňte vyčistit zuby a použijte zubní nit. To však provádějte nejdříve 15 minut po jídle, kdy se již z úst pomocí slin vyplavily veškeré kyseliny, které narušují strukturu zubní skloviny. Když si budete zuby čistit dříve, jen byste si je zbytečně poškodili.

K čištění zubů používejte nejlépe organické zubní pasty, které mají neutrální pH a nenarušují tak přirozené prostředí ústní dutiny. To je důležité pro to, aby se v ústech nepřemnožily některé druhy bakterií, které by pak způsobovaly potíže, jako jsou záněty či zubní kazy. Nezapomeňte též na používání ústní vody a na pravidelné návštěvy zubního lékaře.

Obrázky: Freepik