Zbytky zeleniny nevyhazujte. Na okenním parapetu si z nich vypěstujte vlastní

Pěstování vlastního jídla, to je fenomén, který nabírá na stále větší popularitě. Ale bohužel někteří z nás jsou limitovaní tím, že nevlastní žádný venkovní prostor, kde by svůj sen mohli zrealizovat. Ve skutečnosti si nemusíme nijak zoufat, protože věřte nebo ne, i okenní parapet nabízí spoustu možností. Následující seznam tvoří jen položky, u kterých trvá několik dní nebo týdnů, než se ukáží první výsledky, a které v kuchyni používáme nejčastěji.

Jarní cibulky a pórek

Jarní cibulky výrazně rostou už za pouhý týden a nevyžadují nic víc než jeden šálek s trochou vody. Umístěte bílou část s malými kořínky do šálku s vodou a uložte na parapet, kde je dostatek slunečního světla. Ujistěte se, že stonky alespoň trochu vykukují ven. Vodu měňte vždy, když si všimnete, že hladina začíná klesat. To stejné proveďte s pórkem, u něhož budete ale potřebovat trochu více trpělivosti, než uvidíte první výsledky.

Česnekové klíčky

Většina z nás se mylně domnívá, že jakmile česnek začne ukazovat zelené klíčky, nastal čas jej vyhodit. To je ale chyba. Česnekové klíčky můžete použít stejně, jako například pažitku nebo jiné bylinky. Chcete-li je tedy pěstovat, jednoduše vložte česnek do sklenice s trochou vody. Do pěti dnů by se měly objevit první zelené klíčky.

Římský salát a hlávkové zelí

Při krájení římského salátu si nechte zbytky dlouhé asi 2,5 – 5 cm od konce. Poté je umístěte do mělké misky s vodou a uložte na místo s dostatkem slunečního světla. Denně vyměňujte vodu a do dvou týdnů byste měli zaznamenat první výsledky. Za čtyři týdny by měl vykukovat celý římský salát. Stejný postup můžete aplikovat i na hlávkové zelí.

Celer

Celer patří mezi nejjednodušší projekty pro pěstování, ale zde už jen miska s vodou stačit nebude. Aby se celer rozrostl, bude potřeba trocha půdy. Nejdříve umístěte zbytky celeru do mělké misky s teplou vodou. Nechte na slunném místě a každý druhý den vodu vyměňte. Během prvního týdne se začnou objevovat první lístky. V tomto bodě si připravte květináč s otvory ve spodní části pro odvodnění. Přidejte zeminu a zasaďte celer tak, aby malé listy koukaly ven. Zalévejte a čekejte tak jeden měsíc na první použitelné stonky.

Obrázky: Freepik