Peroxid vodíku není pouze na čištění ran. Praktická využití v domácnosti i na zahradě

Je dobře známo, že peroxid vodíku používají především kadeřnice k zesvětlení vlasů, ale věděli jste, že existuje spousta jiných praktických využití? Lahvička peroxidu je až příliš cenná, abyste ji používali pouze jedním způsobem nebo se vám dokonce jen tak povalovala v lékárničce. Zatímco je totiž peroxid známý pro své antiseptické účinky a bělení vlasů, je to také univerzální látka, která vám dokáže pomoci mnoha způsoby. Peroxid vodíku uvedený v následujících příkladech je zpravidla 3%, pokud není uvedeno jinak.

Žluté skvrny v podpaží

Přiznejme si to, hnědožluté skvrny na bílých tričkách v podpaží jsou trapné a nevzhledné. Odstraňte je roztokem z jednoho dílu pracího prostředku a dvou částí peroxidu vodíku. Aplikujte na postižené místo a nechte hodinu působit. Vyperte ve studené vodě a poté nechte uschnout.

Zničte plísně

Možná to zní šíleně, ale je to pravda – 35% peroxid vodíku dokáže zničit plísně. Aplikujte několik kapek na místo, kde plíseň roste a čekejte, co se stane.

Vyčistěte si myčku na nádobí

Peroxid můžete nastříkat přímo do spotřebiče a nechat chvíli působit nebo můžete vytvořit čisticí prostředek z peroxidu, jedlé sody a esenciálního oleje. Vytvořte kuličky a nechte je přes noc uschnout. Druhý den umístěte do myčky společně s miskou, kam vložíte bílý ocet a tekutý mycí prostředek. Zapněte cyklus a čekejte, než se spotřebič vyčistí.

Čisté nehty

Použijte jednu část peroxidu, dva díly jedlé sody a trochu zubní pasty. Nechte působit na nehtech 2 – 3 minutky a opláchněte.

Ústní voda

Peroxid vodíku je obzvláště skvělý pro dentální hygienu. Jako ústní voda vám pomůže zabít spoustu bakterií. Nezapomeňte jej ovšem zředit polovinou vody a vyplachovat ústa maximálně jednu minutu. Nikdy tekutinu nepolykejte. Budete mít nejen svěží dech, ale i bělejší zuby.

Krásná zahrada

Všichni zkušení zahrádkáři vědí, že jednou z nejlepších látek pro vaše rostliny je peroxid vodíku. Univerzální kapalina může pomoci s odstraněním škůdců a zabránit infekci. Zároveň dokáže předcházet hnilobě kořenů a zlepšit růst rostlin. Přidejte jednu čajovou lžičku peroxidu do šálku s vodou a nastříkejte na rostliny.

Obrázky: Pixabay