Jak přelstít hormony, aby nenarušovaly cestu k vysněné postavě

Kromě sedavého životního stylu a nezdravého jídla mohou být za nárůst hmotnosti zodpovědné i hormony. Tím máme na mysli případy, kdy hormony narušují vaši cestu k vysněné postavě. Povíme vám, jak dokáží s vaší váhou pracovat a na co je potřeba se zaměřit, abyste boj nad hormony vyhráli.

Nadbytek estrogenu

Jakmile hladina estrogenu začne stoupat, přibýváte na váze bez ohledu na množství konzumovaného jídla. Kila navíc se začnou hromadit především v oblasti kyčlí, menstruační cyklus se stává nepravidelným, přichází bolesti hlavy a neovladatelné emoce. Nadbytek estrogenu může způsobit vypadávání vlasů a špatnou paměť i spánek. V takových případech je potřeba upravit jídelníček. Hromadění estrogenu podporuje konzumace průmyslově zpracovaného masa, tudíž je třeba nahradit jej něčím jiným. Nejlépe zeleninou, lněným semínkem, jablky a hruškami, to vše snižuje negativní účinky estrogenu na váš organismus. Esenciální olej z rozmarýnu pomáhá obnovit hormonální rovnováhu a zlepšuje paměť.

Nedostatek serotoninu

V mnoha případech je nedostatek serotoninu příčinou vzniku deprese a špatné nálady obecně. Zároveň mění výživové preference člověka, což znamená, že pokud se pouštíte do konzumace čokolády a chipsů častěji než obvykle, může být na vině právě absence serotoninu v těle. Přírodními zdroji serotoninu jsou především vejce, ořechy a ananas.

Nadbytek grelinu

Grelin je hormon, který ovládá hlad a popravdě není vůbec těžké jej oklamat. Toho docílíte pouze tehdy, budete-li konzumovat potraviny, které dokáží napnout stěny žaludku – zelenina, ovoce, celozrnné potraviny a semínka. Taková jídla způsobují hormonální reakci, kdy se budete cítit déle sytí. Snažte se ze stravy odstranit cukry, dobře spěte a vyhýbejte se stresu. Jedině tak nad grelinem vyhrajete.

Nadbytek neuropeptidu Y

Neuropeptid Y ovlivňuje chuť k jídlu, takže jeho vysoký obsah v krvi způsobí, že vás neustále bude honit mlsná. Jedná se o hlavního viníka obezity a za jeho přítomnosti se v těle začnou dít skutečné emoční bouře – dochází k úzkosti, podrážděnosti a bolestem hlavy. Vyvarujte se potravin bohatých na cukr a vysoce kořeněná jídla, která produkují další chuť k jídlu.

Nadbytek testosteronu

Testosteron je považován především za mužský hormon, ale i v ženském těle hraje důležitou roli. Jeho hromadění přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti a ukládání tuku hlavně v horní třetině těla – v pažích, hrudníku a krku. Jezte fazole a cereálie a pijte kávu. Sladkosti nahraďte datlemi, jablky a meruňkami – snižují produkci androgenních hormonů.

Obrázky: Pixabay