Zdraví závisí na stavu jater, ty jsou totiž hlavním orgánem pro detoxikaci a fungují jako čistička při filtrování krve. Jsou centrálním orgánem pro látkovou výměnu, díky nim se organismus zbavuje toxických látek, které se infiltrují stravou nebo dýcháním. Kromě toho produkují žluč, která je potřebná pro štěpení a vstřebávání tuků a bílkovin. Jsou životně důležitým orgánem, který však ohrožuje hepatocelulární karcinom. O jaké onemocnění jde a jak se mu bránit?
Hepatocelulární karcinom
Jedná se o nejčastější primární maligní nádor jater, kdy dochází k nekontrolovanému množení buněk. Primární se nazývá proto, že vzniká v játrech. V případě, že se šíří z jiných tkání nebo orgánů, mluví se o metastatickém nádoru. V počtu úmrtí je dokonce třetím nejčastějším u onkologických nálezů na celém světě.
Alkohol i nezdravý jídelníček
Proč postihuje mužskou populaci častěji? Podle odborníků to souvisí s odlišným životným stylem oproti ženám, ale také jídelníčkem. Rozvoj tohoto onemocnění souvisí cirhózou, hepatitidou B nebo C. Velmi rizikovými faktory jsou konzumace alkoholu a kouření. Léčba onemocnění probíhá za pomoci biologických preparátů, chirurgicky resekcí nebo transplantací. Vhodné je proto podle odborníků na rizika spojená s nezdravým životním stylem upozorňovat a dbát na prevenci.
Včasný screening zachraňuje životy
Celosvětově probíhají preventivní kampaně na odhalení onemocnění v rané fázi. Široká veřejnost má možnost se seznámit s rizikovými faktory i příznaky souvisejícími s hepatocelulárním karcinomem. Včasný screening pak může odhalit u rizikových skupin tento druh karcinomu, což může dotyčnému zachránit život. V ostatních případech totiž dochází k odhalení nádoru, který je na zásah již příliš rozsáhlý.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com