Zdravotní neduhy způsobené nadměrnou tvorbou stresových hormonů. Naučte se rozpoznat symptomy Cushingova syndromu

Hormony jsou klíčovým prvkem k udržení zdravotní i psychické rovnováhy našeho těla. Endokrinní systém přitom zahrnuje velké množství žláz, které vylučují hormony do krve a biochemicky tak řídí provoz našeho těla. Potíže nastávají ve chvíli, kdy produkce hormonů nefunguje tak, jak by měla. Podle závažnosti stavu se kvůli nevyvážené hladině hormonů v krvi mohou dostavit nejrůznější druhy potíží, které mohou být i velmi závažného charakteru.

Nadměrná tvorba stresových hormonů škodí tělu

I když jsou pro fungování těla zásadní všechny jeho součásti i hormony, přesto existují takové, které mohou při změnách produkce napáchat opravdu velké škody. Takovými látkami jsou pohlavní hormony, hormony štítné žlázy a stresové hormony.

Jestliže je hladina stresového hormonu kortizolu dlouhodobě příliš vysoká, hovoří se o hyperkortizolismu nebo o Cushingově syndromu. Tento stav obvykle postihuje lidi mezi 20 a 50 lety věku a projevuje se následujícími příznaky:

Obezita

Tuk, který se hromadí v horní části těla, tedy na krku, ramenou a v obličeji (tzv. měsícovitý obličej), značí poruchy hormonálního systému, zejména pak tvorby kortizolu. Tukové usazeniny se mohou hromadit i v zátylku mezi rameny a vytváří tzv. býčí šíji.

Tenká kůže

Při trvalém nadbytku kortizolu trpí kůže, která je stále tenčí a tím i náchylnější ke vzniku různých zranění, jako jsou odřeniny, škrábance či trhliny. Tyto rány se pak i pomalu a dlouho hojí.

Strie

Vznik temně růžových až fialových strií souvisí s tenčením kůže, která má sklon praskat, a to zejména v objemnějších částech těla, jako je hrudník, paže, břicho, hýždě či stehna.

Nadměrný růst ochlupení

Tento příznak je výrazný zejména u žen, u nichž nadprodukce kortizolu vede k růstu silných chloupků v obličeji, na bradě, hrudníku či břiše. V lékařské terminologii se tento jev nazývá hirsutismus.

Nepravidelná menstruace u žen

Hormonální poruchy ovlivňují ženský menstruační cyklus, který z této příčiny může začít různě kolísat, přichází nepravidelně nebo může dokonce ustat úplně.

Erektilní dysfunkce u mužů

Není neobvyklé, že muži trpící Cushingovým syndromem ztrácejí sexuální touhu a často bojují s poruchami erekce.

Svalová slabost

Vysoká hladina kortizolu připravuje tělo na střet s predátorem či na útěk před ním. Kvůli tomu aktivizuje pohybový aparát, který však, pokud není kortizol vyplaven fyzickou aktivitou, časem ztrácí vytrvalost a dochází k jeho chronické únavě a slabosti.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Mayoclinic.org