Zdravotní potíže a onemocnění, jakými se se lze nakazit při líbání

Polibky patří neodmyslitelně k tělesné intimitě partnerů a bývají spojovány s pozitivními emocemi. Avšak i tak pozitivní činnost může způsobit přenos nepříjemného onemocnění, ačkoliv to řada lidí vůbec netuší. Někdy stačí jeden polibek, někdy je potřeba stálejší kontakt, vždy je ale dobré vědět o možném riziku, sledovat případné příznaky a včas v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc.

Afty

Příznaky provázející afty se obvykle projeví do 24 hodin po aktivitě. Herpetické afty, které se mohou líbáním přenést na partnera, se vyskytují ve formě malých puchýřků, a to nejčastěji na jazyku nebo na patře.

Žaludeční bakterie

Již dvouminutový polibek může stačit k tomu, aby se do úst ze žaludku dostaly bakterie rodu Heliobacter pylori, a to tehdy, pokud dojde k refluxu nebo tehdy, když si daná osoba říhne. Tak se totiž žaludeční šťávy vracejí zpět do dutiny ústní a s nimi se tam mohou dostat právě i tyto bakterie, které mohou poté způsobit různé nepříjemné potíže, například nevolnost, zvracení, nechutenství nebo bolesti břicha.

Koutky

Častým problémem, který může být způsobený líbáním, jsou také koutky, které se projevují drobnými trhlinkami, které jsou provázeny bolestivostí a při jejich hojení se na nich vytváří krusta. Doba, která je potřebná k tomu, aby se po polibku vytvořily tyto infekční koutky, je několik dnů. Tyto nepříjemné trhlinky a prasklinky jsou obvykle projevem infekce nebo nedostatku některých vitamínů nebo minerálů.

Zánět dásní

K přenosu zánětu dásní je potřeba častější kontakt, pokud však jeden z partnerů tímto zánětem trpí, přenos na druhého partnera je velice pravděpodobný. Zánět často provází otok dásní a také jejich tmavočervené zbarvení.

Mononukleóza

Jedná se o infekční virové onemocnění, jehož přenos nemusí nastat nutně jen líbáním, ale například také sdílením sklenice, z níž pije více než jedna osoba. Pokud jde o příznaky tohoto onemocnění, jsou dost nepříjemné a patří mezi ně zejména zvýšené pocení, zvětšení uzliny, bolest při polykání, zimnice a také únava.

Obrázky: Freepik