Na Českou republiku jde zima a s ní i riziko nákazy. Vyvarujte se návykům, které v mrazivém počasí vedou k nemocem

Slunečných paprsků ubývá a pomalu se vkrádá nemilosrdná zima. Je čas vytáhnout pevné boty, svetry, bundy, rukavice, čepice i šály. Každoročně toto období doprovází respirační onemocnění, tím spíše, když jsou změny teplot radikální. Po pár dnech chladu začnou děti, kolegové i přátelé pokašlávat a posmrkávat. Netrvá dlouho a nemine nákaza ani vás. Jak zvýšit odolnost a nepodlehnout nachlazení? Začněte tím, že se vyvarujete těmto sedmi neblahým návykům, které mohou k nákaze přispět.

Nos a šátek přes ústa

Ochrana před ostrým větrem a mrazem je pro většinu lidí jasnou volbou. Tkanina, jako je šátek nebo šála před obličejem, příjemně chrání. Podle odborníků ale není vhodné v mrazu vytvářet před ústy a nosem bariéru, protože při výdechu uniká vodní pára, která se mění na led. Na látce se pak krůpějky ledu usazují, vytváří se ledová krusta, skrze kterou prochází ještě chladnější vzduch přímo do krku, což může způsobit angínu nebo bronchitidu. Ledová vodní pára může podráždit i pokožku na obličeji. Šály nebo pašmíny je proto vhodnější používat k zabalení krku, zátylku, ramen a horní části zad.

Dýchání ústy zvyšuje riziko angíny

V tuhých mrazech mají lidé pocit štípání v nose, proto raději dýchají ústy. Vdechování ledového, a především suchého vzduchu, zvyšuje riziko angíny, navíc mráz způsobuje plicím šok. Tímto nešvarem trpí často rekreační běžci, kteří dýchají ústy, proto je lepší se naučit dýchat nosem hlubokými a pomalými nádechy, vzduch se při průchodu nosními dutinami ohřeje na přijatelnou teplotu a dýchací systém netrpí.

Pití horkých nápojů před procházkou v mrazu

Teplý čaj nebo doma připravená horká čokoláda těsně před odchodem na procházku? Lidé se domnívají, že díky vypití teplého nápoje jim bude delší dobu teplo venku. Opak je pravdou. Po vypití horkého nápoje dojde k aktivaci obraných mechanismů těla a k rozproudění krevního oběhu, to má za následek i rozšíření krevních cév. Při procházce v mrazu tak dojde k úniku tělesného tepla ještě rychleji. Horké nápoje, jako jsou čaj, káva nebo čokoláda, jsou vhodnější až po příchodu z procházky domů.

Nezkoušejte v mrazu běhat

Už je vám hrozná zima, tak se rozhodnete rozproudit krev během? Náhlé zpocení může být jasnou cestou do postele s nachlazením. Vhodnější je zastavit se během cesty na chvilku v obchodě nebo kavárně, nikdy se však tělo nesmí přehřát nebo zpotit.

Alkohol může vést k podchlazení

Panák na cestu a o teplo je postaráno? Někteří lidé řeší chlad popíjením alkoholu, který však zahřeje jen dočasně, asi 30 až 40 minut po vypití, poté ale začne tělesná teplota klesat. Alkoholem omámený mozek nemusí zareagovat včas a může dojít k podchlazení organismu. Namísto popíjení alkoholu před cestou ven je vhodné věnovat čas správnému výběru oblečení a obuvi, které zimě odolají.

Kdo má hlad, pociťuje chlad

Tělo potřebuje energii z jídla, aby mohlo udržovat tělesnou teplotu. Pravidelná strava a vhodný výběr potravin napomohou ke zvýšení tepla, naopak hlad vede ke studeným rukám a nohám. Pro zvýšení tělesné teploty v zimě pomohou i bylinky, především kurkuma, kari, česnek nebo chilli.

Ošetření pleti před odchodem ven

Ještě nanést krém na ruce a obličej před odchodem do mrazivé přírody? Po aplikaci dochází během 30 minut k odpaření vody z pokožky, pokožka se mnohem rychleji ochladí, navíc dojde k jejímu poškození vlivem mrazu. Vhodnější je vybírat krémy bez vodní báze a ošetřovat dostatečně dlouhou dobu před odchodem ven.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Brightside.me