Zkušené ženy v domácnosti a jejich seznam nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme při praní prádla

Při praní prádla se nevědomky často dopouštíme mnoha chyb, které mohou v časovém horizontu způsobit poškození textilních vláken nebo jsou zodpovědné za ztrátu sytosti barev.

Vysoká teplota vody a silné odstraňovače skvrn

Pokud prádlo sytých barev perete na „vysoké“ programy, riskujete tím, že jeho oslnivé barvy budou blednout. Studenější voda pomůže oblečení zachovat šťavnatý vzhled. Pokud máte dobrou pračku a kvalitní prací prostředek (nejlepší jsou ty, které deklarují zachování odstínu barev), máte vyhráno. Na silně znečištěné oblečení lze pořídit prostředky, které si poradí s mastnotou a dalšími problematickými skvrnami. Takto nešetrným čištěním ale může snadno dojít k poškození textilu. Můžete si vystačit s těmito alternativními čistidly, které látku poškozují méně:

  • Citronová šťáva
  • Směs octa a tekutého pracího prostředku
  • Směs jedlé sody a vody

Spodní prádlo ztrácí na pružnosti

Možná jste si všimli, že po pravidelném praní ztrácí spodní prádlo na elasticitě. Jeho osud nemůžete úplně zvrátit, ale alespoň můžete příchod nevyhnutelného poškození zpomalit. Pořiďte si speciální prostředek na šetrné praní a nastavte na pračce program s nízkou rychlostí. Podprsenky a punčochy můžete umístit do speciálního pracího vaku. Kalhotky obraťte naruby.

Nadměrné používání bělidla

Bělidla rovněž patří mezi vysoce agresivní látky. Jejich častým používáním si můžete zcela zničit jakékoliv oblečení, ale nejcitlivější je lycra. Pokud je i tak chcete používat, držte se při tom několika rad. Perte s bělidlem pouze ve studené vodě a nepřidávejte žádné změkčovadlo.  Vyprané prádlo poté nesušte v automatické sušičce a ani jej nežehlete.

Obrázky: Freepik