Předcházejte zimnímu nárůstu hmotnosti. Dejte na tipy odborníků a udržte si váhu i přes Vánoce

S tímto problémem se potýká (nebo potýkalo) mnoho z nás. Menší množství pohybu, méně slunečního svitu a hromady dobrého jídla plného tuku a cukru ‒ to vše se nepopiratelně pojí se zimním obdobím a nadcházejícími Vánoci. V dřívějších dobách bylo běžné, že se lidé museli na zimu vykrmit, aby vůbec přežili. Dnes se s takovými problémy nepotýkáme. Tepla a pohodlí máme dostatek. Proto máme velký problém pak nabraná kila shodit. Existuje však několik tipů, jak se zimním přibíráním zatočit.

Hlídejte si pitný režim a pravidelně se hýbejte

Obecně se říká, že bychom měli vypít 2-3 litry tekutin denně. Každý z nás je ale jedinečný a hlavně máme různé tělesné proporce. Potřeba vody je tak velmi individuální. Optimální množství tekutin, které byste měli za den vypít, můžete snadno vypočítat. Počítejte s 30 mililitry na 1 kilogram tělesné váhy. Do pitného režimu se ovšem nezapočítává káva ani mléko.

Většinou býváme v zimě línější, už kvůli chladnému počasí a kvůli tomu, že slunce brzy zapadá. Pokud nepatříte mezi náruživé sportovce a milovníky posiloven, zkuste si alespoň dopřát každý den rychlou procházku. Chůze je pro lidskou bytost tím nejpřirozenějším pohybem. Vycházka nemusí trvat celou hodinu. Důležitá je hlavně pravidelnost.

Nahraďte sůl kořením

Většina z nás také ví, že nadměrný příjem soli v potravě nám vůbec neprospívá. Sodík obsažený v kuchyňské soli totiž způsobuje zadržování vody v těle. To se pak projevuje bolestivými otoky a pocitem těžkosti. Při vaření si lze vyhrát s celou řadou koření. Že jste to ještě nevyzkoušeli? Experimentujte! Fantazii se meze nekladou. Slanou chuť soli lze dobře nahradit:

  • Červenou paprikou
  • Černým pepřem
  • Mletým zázvorem a kurkumou

Zdravá střeva

V neposlední řadě stojí za zdravou a štíhlou figurou zdravá střeva. Dopřejte si dostatek kvašených mléčných výrobků. Jogurty zrající v kelímku, kefíry a tvrdý tvaroh obsahují laktobacily, které pečují o rovnováhu střevní mikroflóry. U některých osob má významný vliv na stav jejich mikroflóry míra stresu. Velké množství stresu způsobuje vyplavování hormonu kortizolu. Při dlouhodobém vystavení tomuto hormonu dochází k oslabování organismu a jako jeden z prvních pěšáků to odnesou střeva. Zkuste se méně stresovat, a uvidíte, že se začnete cítit daleko lépe.

Obrázky: Freepik