Zkušení pěstitelé orchidejí se podělili o své poznatky, jak docílit krásných květů po celý rok

Orchideje jsou pro své nádherné a netradiční květy právem považovány za jedny z nejkrásnějších rostlin na světě. Není se proto čemu divit, že mnoho z nás touží po tom mít tyto krásné rostliny také doma. Častým problémem ale bohužel je, že se jim v našich domácích podmínkách příliš nedaří a následkem toho pak často nekvetou. Naštěstí existuje několik jednoduchých triků, s jejichž pomocí vám orchideje krásně pokvetou po celý rok.

Chyby, kterých se často dopouštíme

Orchideje jsou poměrně náročné na správné umístění a zalévání. Jednou z chyb, které se většina lidí dopouští, je právě špatné zalévání, neboť většinou orchideje zaléváme podobně jako ostatní pokojové rostliny. To je ale příliš mnoho, zvláště pokud je následně necháváme ve vodě stát. Orchideje žádné velké zalévání nevyžadují, naopak jim spíše škodí. Podobně častá chyba je i v případě umístění květináče s orchidejí, pokud ho postavíte daleko od okna či do stínu, orchidej nepokvete.

Sluníčko a voda

Pokud jde o zalévání, nejlepší způsob, jak orchideje zalévat, je jednou za sedm až deset dní průhledný květináč s orchidejí ponořit do kyblíku s vodou a nechat ho takto přibližně půl hodiny. Následně rostlinu vyjměte a vložte zpět do okrasného krytu květináče. Pro orchideje je důležitá také kvalita vody, doporučuje se zalévání měkkou vodou. Další důležitá zásada se vztahuje k teplotě vody, vždy používejte vodu o pokojové teplotě, příliš studená voda orchidejím nesvědčí. Orchideje ke květu vyžadují poměrně velké množství světla, nicméně přímé a prudké sluneční paprsky jim rovněž vadí. Nejvhodnější je umístit je na okenní parapet orientovaný východním či západním směrem.

Zaštipování a zázrak jménem banánová slupka

Pro kvetení orchidejí je rovněž podstatný dostatek živin a správné zaštipování. Obecně se orchideje doporučuje zaštipovat pokaždé, když jim odkvete poslední květ. Banánová sluka obsahuje velké množství minerálů a dalších látek, které se dají skvěle použít jako hnojivo na orchideje. Snadný způsob spočívá v nakrájení jedné až dvou banánových slupek na malé proužky, které následně umístíte do nádoby s litrem vody. Nádobu se slupkami vložte na dobu dvaceti čtyř hodin do ledničky. Následně roztok před zaléváním orchidejí zřeďte čistou vodou v poměru jedna ku jedné.

Obrázky: Pixabay