Zlaté mléko vám vyčistí játra od toxinů a dodá tělu energii

Aurum potabile neboli pitné zlato. To je bájná substance, kterou alchymisté hledali od úsvitu věků a která měla zajistit věčné zdraví a mládí člověka. Nápoj, o kterém vám dnes povíme, má s pitným zlatem mnoho společného, nicméně nevzniklo v laboratoři alchymisty, nýbrž v kuchyni. Jedná se o takzvané zlaté mléko, které v sobě kombinuje účinné látky kořene kurkumy a několika dalších přísad, které jsou ve vztahu k lidskému zdraví po staletí označovány za bezmála zázračné.

Zlatá substance podporující zdraví

Nápoj zlatavé barvy využívali indičtí ajurvédští lékaři před staletími a označovali ho jménem „haldi ka doodh“, což v překladu znamená „kurkumové mléko“. My ho však známe spíš pod tajemnějším názvem „zlaté mléko“, a to podle jeho barvy a složení. Podle tradice je to účinný prostředek na čištění těla, který tlumí záněty, snižuje hladinu cukru v krvi, čistí tělo od toxinů i od choroboplodných bakterií, virů a plísní a mnoho dalšího.

Z hlediska složení v sobě zlaté mléko kombinuje několik surovin, z nichž čtyři jsou zásadní a další jsou poměrně variabilní. To je také důvod, proč při zadání hesla „zlaté mléko“ do internetového vyhledávače obdržíte hned několik různých variant tohoto receptu. Jak jsme již ale řekli výše, ve skutečnosti jsou klíčové pouze čtyři z nich a ostatní jsou variabilní složkou, která posiluje různé další vlastnosti tohoto nápoje. Nelze přitom říct, že jedna varianta je lepší než ostatní. Všechny jsou totiž velmi hodnotné.

Co budete potřebovat:

Základní složky

  • Kurkuma (čerstvá nebo sušená v prášku) – 2 polévkové lžíce čerstvé či 1 lžička sušené
  • Mletý černý pepř – špetka
  • Tuk (obvykle buď máslo nebo kokosový olej) – 1 čajová lžička
  • Mléko (živočišné či rostlinné, dle vaší volby) – 1 hrnek

Variabilní složky

  • Med (je vhodné jej použít kvůli antibakteriálním vlastnostem, ale i kvůli chuti)
  • Zázvor (podporuje zdravotní přínosy z hlediska tlumení zánětů, mírnění bolesti, boje proti nevolnostem a podpoře trávení)
  • Chilli (působí proti nachlazení a různým virózám a plísním, podporuje trávení, snižuje bolesti, podporuje zdraví srdce a cév)
  • Skořice (jeden z nejsilnějších antioxidantů na světě, léčí rýmu, rozpouští hlen a čistí játra)

Pro vytvoření nápoje zahřejte mléko v hrnci, přidejte k němu veškeré koření a pět minut povařte. Nakonec přidejte med a pijte kdykoliv během dne, nejlépe však ráno na lačno a večer před spaním.

Obrázky: Freepik