Rakovina lymfatických uzlin útočí i na mladší jedince. Rozpoznání raných projevů je pro léčbu klíčové

V našem těle jsou stovky lymfatických uzlin. Mnohé z nich se vyskytují v podpaží, slabinách, krku a pod čelistmi. Tyto uzliny jsou imunitními orgány, které pomáhají chránit tělo před viry a bakteriemi. Pokud se funkce vašeho imunitního systému zhorší, lymfatické uzliny vám pomohou připravit bílé krvinky, lymfocyty, pro boj s infekcí nebo virem ve vašem těle. Bohužel ale i na lymfatické uzliny může útočit zákeřná nemoc – rakovina. Dnes se podíváme na důležité příznaky rakoviny lymfatických uzlin a kdy je správný čas k návštěvě lékaře.

Rakovina lymfatických uzlin

Když naše uzliny začnou natékat, víme, že odolnost proti cizím tělesům není optimální. Naštěstí se nemusíte hned obávat, lymfatické uzliny se zpravidla vrátí do normálu poté, co infekce z těla zmizí. U bakteriální infekce je třeba léčbu podpořit některými antibiotiky. V některých případech ale mohou lymfatické uzliny reagovat na nádor v některých částech těla. V nejhorším případě jsou samy uzliny ovlivněny produkcí maligních lymfocytů, které společně tvoří lymfom, což znamená přítomnost rakoviny lymfatických uzlin.

Příznaky rakoviny lymfatických uzlin

Existuje sousta různých typů rakoviny lymfatických uzlin. Ovšem mezi nejčastější příznaky, které jsou pro všechny společné, patří:

  • Úbytek hmotnosti bez zjevné příčiny
  • Noční pocení
  • Ztvrdlé uzliny v podpaží nebo na krku
  • Svědění
  • Horečka
  • Únava

Návštěva lékaře

Může být velice obtížné přesně určit, kdy je potřeba zajít k lékaři. Při prostém nachlazení, bolesti v krku nebo chřipce uzliny také rychle natékají a jsou bolavé. Ovšem pokud tento stav trvá déle než 5 dní, rozhodně neváhejte navštívit odborníka. Lékař pak určí, zdali jsou oteklé uzliny ve skutečnost cysty, tukové boule nebo infekce slinných žláz.

Obrázky: Freepik