Pěstování miniaturní jabloně ve třech jednoduchých krocích

Máte rádi jablka? A co kdybychom vám řekli, že si je můžete vypěstovat sami doma, a to i když bydlíte v panelovém domě? Ano, je to právě tak snadné, jak to vypadá. Poradíme vám jednoduchý postup, jak si přinést kouzlo jablkových sadů až k sobě do bytu. Nebudete k tomu potřebovat žádné speciální vybavení ani prostor navíc. Stačí vám obyčejný květináč a světlý parapet.

Jak si doma vypěstovat jabloň?

1. Získejte semínka

Prvním krokem k vlastním jablečným výpěstkům je získání semínek. Ty můžete zakoupit buď v zahradnických potřebách, anebo si prostě jenom kupte obyčejné jablko v obchodě a semínka z něho opatrně vyjměte. To je ten nejjednodušší způsob, který si můžete zvolit.

2. Nakličte semínka

Semínka z jablka odstraňte tak, že opatrně naříznete jadřinec a vyklepete je ven. Pak je zabalte do papírového ubrousku, který poté důkladně navlhčete, vložte ho do misky a nechte ho v temnu po dobu 10 dnů. Nezapomeňte během této doby udržovat ubrousek neustále vlhký.

3. Zasaďte semínka

Po deseti dnech zjistíte, že ze semínek koukají tenké ocásky prvních kořínků. To je vhodná chvíle na to ubytovat je v květináči s hlínou. Nezapomeňte udržovat půdu neustále vlhkou a po dvou týdnech uvidíte, že vaše rostlinka narostla o celých pět centimetrů!

Problémy při pěstování jabloní v bytech

Pěstování jabloní v květináči je však spojenou s řadou problémů, které vám nejspíše zabrání získat ze svých výpěstků úrodu. Tím základním problémem je, že chutná jablka vyrůstají až na rostlinách roubovaných a ze semínek je zkrátka získat nelze. Protože domácí roubování většinou nebývá úspěšné, je nejlepší variantou koupit stromek již naroubovaný, který však bývá vysoký již nejméně metr, což pěstování v květináči značně ztěžuje.

Druhou podmínkou, kromě roubování, je systém opylení květů jabloní, který je křížový. To znamená, že k opylení jednoho stromku potřebujete stromek ještě jeden.

Obrázky: Freepik