Zlozvyky, které způsobují rychlejší stárnutí

Věčné mládí je sen, o který usiluje lidstvo od nepaměti. I když je to v zásadě sen nesplnitelný, existuje řada možností, jak si svůj mladistvý vzhled udržet znatelně déle. Když odhlédneme od drahých plastických operací, jejichž účinnost je mnohdy sporná, a na druhé straně od zdravé životosprávy, která je zase naopak naprosto nezbytná, na vzhledu naší pokožky se podepisuje řada dalších faktorů, které je v naší moci ovlivnit.

Stres

Život v civilizaci 21. století je náročný a plný stresu. Peníze, práce, starosti, krize, to všechno se neodvratně usidluje v našich hlavách a způsobuje nervozitu, podrážděnost, nespavost – zkrátka stres. Kromě toho, že se přítomnost stresového hormonu kortizolu v krvi negativně podepisuje na stavu kardiovaskulárního systému, jeho účinky pocítíte i na stavu své pleti a vlasů. Ne nadarmo se říkávalo, že ze starostí se dělávají vrásky a šediví vlasy. To je přesně to, co stres způsobuje.

Nepoužíváte opalovací krém

I přes osvětu ohledně ozonové díry a ultrafialového záření je stále celá řada lidí, která záměrně či z nedbalosti při pobytu na slunci nepoužívá opalovací krémy s ochranným faktorem proti UVA a UVB záření. To se ale odráží na vzhledu pokožky, která se vysušuje a poškozuje. Vznikají tím vrásky a pigmentové skvrny, díky kterým vypadáme starší.

Chodíte spát nalíčená

Líčidla jsou běžnou součástí života prakticky každé moderní ženy. Na obličeji by ale neměla zůstat déle, než je bezpodmínečně nutné a nejpozději před spaním je zapotřebí všechny jeho zbytky pečlivě odstranit. Pakliže to neuděláte, ve vrstvách líčidel se hromadí pot, odumřelé kožní buňky a maz, což ucpává póry a způsobuje nepříjemné pupínky, vysušuje pokožku a vytváří vrásky. Věnujte se proto sami sobě a večer veškeré zbytky make-upu z pokožky odstraňte.

Zapomínáte na ruce a krk

Vliv na vzhled nemá jenom obličej, ale také krk, dekolt a ruce. Zanedbávat pokožku těchto míst proto vede k horšímu vzhledu, i když si na obličeji dáváte záležet. Pigmentové skvrny, ztráta pružnosti pokožky a její vysychání, to jsou známky věku, které se na těchto místech mohou projevit. Proto na ně nezapomínejte a dopřejte jim veškerou možnou péči.

Přeháníte to s peelingem

Odstraňování odumřelých kožních buněk je prospěšné, pakliže se to s ním nepřehání. Nadměrné vystavení pokožky adhezivním prostředkům, které dráždí povrch i zdravých kožních buněk zvyšuje jejich citlivost a způsobuje vysušování a tvorbu pigmentových skvrn. Proto používání peelingu omezte na minimum, anebo jej rovnou úplně vynechte.

Obrázky: Freepik